• Посилання скопійовано

Чи можна зараз списати заборгованість з ЄСВ за період з 2017 по 2020 рік?

ФОП має основне місце роботи, з 2017 року перебував на загальній системі оподаткування і не знав про нарахування ЄСВ з 2017 року. Чи може він надати зараз довідку про заробітну плату на основному місці роботи для списання заборгованості з ЄСВ за період з 2017 по 2020 рік?

Звільнення від сплати ЄСВ працюючих ФОП

З 1 січня 2021 року набрали чинності зміни до Закону про ЄСВ, які були передбачені Законом №592. Зокрема, у частині 6 ст. 4 Закону про ЄСВ передбачено, що з 1 січня 2021 року ФОП, який не лише здійснює підприємницьку діяльність, а є найманим працівником, звільняється від сплати ЄСВ за себе за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за нього у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

При цьому, зауважимо, що таке звільнення діє лише починаючи з 2021 року і його дія не розповсюджується на періоди з 2017-2020 року.

 

Списання заборгованості з ЄСВ за період з 2017 по 2020 рік

Разом з цим, Законом №592, ПКУ до Закону про ЄСВ було внесено і п. 9-15, згідно з яким підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, не сплачені станом на 1 грудня 2020 року суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, фізичним особам підприємцям на загальній системі оподаткування, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання заяви до 1 березня 2021 року.

Звертаємо увагу, що списання суми недоїмки, нарахованої платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснювалось виключно на підставі відповідної заяви платника податків. Заяву на списання суми недоїмки з єдиного соціального внеску в довільній формі необхідно було подати до податкового органу за своїм місцем реєстрації до 1 березня 2021 року.

При цьому платникам ЄСВ, які звернулися із заявами про списання недоїмки, штрафних санкцій та пені у строк до 31.08.2020 року (на підставі Закону України від 13.05.2020 року № 592), але їх діяльність на момент звернення вже була припинена в періоді з 01.01.2017 до 03.06.2020 року – звертатися із заявою повторно не потрібно. Органи ДПС здійснюють списання щодо таких платників на підставі документів, які були подані раніше. Зазначене стосується виключно платників, заборгованість яких виникла до 03.06.2020 року.

 

Висновок

Таким чином, звільнення від нарахування ЄСВ, підприємцям, які мають основне місце роботи поширюється лише на періоди починаючи з 01.01.2021 року. Що ж до можливості списання нарахованої суми ЄСВ за період з 2017 по 2020 рік, для ФОП на загальній системі оподаткування, який за цей період доходу не отримував, то така можливість могла бути реалізована лише за умови подання відповідної заяви до 01.03.2021 року. Якщо таку заяву у встановлений термін подано не було, то право на списання нарахованої суми ЄСВ втрачається, не залежно від того, що підприємець у той час був працевлаштований на основному місці роботи і за нього його роботодавцем сплачувався ЄСВ.

Законодавчо можливості списання нарахованої суми ЄСВ при поданні довідки про доходи за зазначений період не передбачено.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Чи сплачується ЄСВ з авторської винагороди?
    ТОВ укладає авторську угоду на науковий твір. Чи потрібно із авторської винагороди сплачувати ЄСВ?
    22.04.202431
  • Чи донараховувати ЄСВ на перехідний лікарняний?
    Працівник в березні попрацював півмісяця та захворів. Лікарняний перехідний: березень-квітень. Чи проводити донарахування ЄСВ за березень до мінімального розміру, чи це можна зробити у квітні з відображенням у додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ суми лікарняних за березень, щоб уникнути сторнування зайво перерахованої суми ЄСВ за І квартал?
    19.04.20246882
  • Оподаткування ЄСВ виплат резидентом Дія. Сіті
    Чи потрібно резиденту Дія. Сіті оподатковувати ЄСВ такі виплати та за якою ставкою: 1) часткове збереження зарплати мобілізованим штатним працівникам згідно з окремими наказами; 2) безповоротна фіндопомога штатному працівнику та гіг-спеціалісту; 3) інші компенсаційні, грошові та/або матеріальні виплати, які непередбачені актами чинного законодавства та не належать до фонду оплати праці?
    12.04.20241931
  • ЄСВ з лікарняного працівника – особи з інвалідністю, резидента Дія. Сіті
    Працівник компанії – резидента Дія. Сіті має інвалідність. У нього відкритий лікарняний з 01 по 29 лютого 2024 р. Відповідно, робочих днів у лютому немає. Як в такому випадку правильно нарахувати ЄСВ? Якщо немає жодного робочого дня, чи потрібно компанії – резиденту Дія. Сіті сплатити за працівника з інвалідністю ЄСВ з МЗП 1562 грн? Чи тільки ЄСВ за ставкою 8,41% з лікарняних?
    11.04.202446
  • Виплата на страхування життя під час відпустки без збереження зарплати: що з ЄСВ?
    Чи потрібно донараховувати ЄСВ до мінімального розміру при перебуванні працівника у відпустці без збереження зарплати, якщо не відпрацьовано жодного дня, але є щомісячне нарахування виплати на страхування життя?
    10.04.2024343