Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Підприємець – «єдинник» ІІ групи на лікарняному: як сплачувати податки?

ФОП на ІІ групі ЄП перебуває на лікарняному. Нараховує собі лікарняні з соцстраху. Чи нараховуються перші 5 днів за рахунок підприємця і яке оподаткування? Як сплачувати єдиний податок та ЄСВ за цей період?

Підприємці на загальній системі та на єдиному податку зобов'язані платити ЄСВ не менше мінімального розміру: 1039,06 грн/міс. у 2020 році, 918,06 грн - у 2019 році. А отже, вони одержать від Фонду соцстраху (ст. 18, 20, 22 Закону № 1105):

  • лікарняні виплати в разі хвороби, в тому числі догляду за хворою дитиною чи родичем;
  • допомогу по вагітності та пологах;
  • допомогу на поховання.

Перші п'ять днів ФОП хворіє за власний рахунок (ч. 2 ст. 22 Закону №1105), Фонд оплачує лікарняні з 6-го дня, тому якщо лікарняний йому закрили через п'ять днів після відкриття, допомоги підприємець не отримає. Якщо оформили лікарняний ще й як найманий працівник, то за таким лікарняним листком перші п'ять днів оплачує роботодавець.

 

Оподаткування лікарняних

Лікарняну допомогу від Фонду соцстраху не включають до підприємницького доходу і не оподатковують ні на спрощеній, ні на загальній системі оподаткування (пп. 4 п. 292.11 ПКУ).

Є позиція податкової: Фонд, як податковий агент, сам утримає і сплатить із лікарняних 18% ПДФО і 1,5% ВЗ як із доходу фізособи й покаже виплату в розрахунку №1ДФ (ІПК від 19.12.2017 р. № 3040/Ч/99-99-13-02-03-14/ІПК, консультація в "ЗІР", підкатегорія 103.02). Тому підприємцю перерахують гроші вже за мінусом податків.

Є позиція Фонду соцстраху: після отримання лікарняних страхувальник повинен перерахувати ПДФО і ВЗ,  за утримання яких несе відповідальність (лист ФСС № 3.2-29-2184).

ЄСВ на суму лікарняних нараховувати не треба.

 

Звільнення від сплати ЄП та ЄСВ на час хвороби 

ФОП І й ІІ груп єдиного податку без найманих працівників звільняються від сплати єдиного податку на час хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів (пп. 295.5 ПКУ).

Для цього вже після хвороби, коли лікарняний буде у підприємця на руках, потрібно подати в податкову заяву, указати в ній період хвороби й прикласти копію лікарняного.

Якщо платник єдиного податку хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20 числа місяця та закінчилась у наступному місяці, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарний місяць, в якому почав хворіти, а за наступний календарний місяць, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, сплачує єдиний податок відповідно до норм ПКУ (див. тут).

Якщо сплатили ЄП авансовом наперед, суму податку за період, коли ФОП перебував на лікарняному зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП, для цього треба подати відповідну заяву в ДПС (пп. 295.6 ПКУ). Якщо податківці виявлять, що під час лікарняного ФОП вів діяльність, є документально підтверджені факти виконання робіт/надання послуг, на рахунок надходили оплати, книгу обілку заповнювали, ФОП втратить право на звільнення від сплати ЄП.

Як відомо, фізичні особи — підприємці, у т.ч. ті, які обрали спрощену систему оподаткування, визначені п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, є платниками єдиного внеску. Підприємець-"спрощенець" сплачує єдиний внесок за себе в розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок за кожен місяць у період, коли він був платником єдиного податку (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Закон про ЄСВ не передбачає прямої норми щодо звільнення підприємців на єдиному податку від сплати єдиного внеску на період перебування на лікарняному чи, наприклад, у відпустці. Отже, ФОП другої групи сплачує ЄСВ за себе за період хвороби на загальних підставах.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
2 група ЄП , Єдиний податок , Єдиний соціальний внесок , Лікарняні , Підприємці

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі