Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Інше

Систематична матеріальна допомога, надана більшості працівників, є зарплатою

Держпідприємство виплачує матдопомогу до свят всім працівникам. Контролери зауважують, що виплата матдопомоги може бути тільки на оздоровлення та у зв’язку з екологічним станом, або на тому, що згідно з Наказом Мінфіну №1213 виплата допомог відбувається виключно з прибутку. Чи можна виплачувати матдопомогу за рахунок витрат?

Заробітна плата складається з основної та додаткової заробітної плати й інших заохочувальних та компенсаційних виплат (ст. 2 Закону про оплату праці). Згідно з пп. 14.1.48 ПКУ, заробітна плата з метою розділу IV ПКУ — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму. Отже, з метою оподаткування, зокрема, ПДФО та військовим збором, зарплата працівника — це виплата, яка є зарплатою у визначенні, наведеному в Законі про оплату праці.

Система організації оплати праці працює, зокрема, на підставі колективних договорів та/або трудових договорів (ст. 5 Закону про оплату праці). Відповідно, якщо виплата матдопомоги передбачена положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, трудовим договором тощо), складеними згідно з нормами трудового законодавства, то вона з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати.

Однією зі складових ФОП є інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать усі виплати, передбачені у п. 2.3 Інструкції №5, зокрема, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (пп. 2.3.3 Інструкції №5).

Критерії визнання матдопомоги зарплатою такі:

1) її надання має бути передбачено колективним та/або трудовим договором тощо;

2) вона надається систематично, тобто частіше, ніж раз на рік;

3) вона надається всім або більшості працівників.

Те, що в дужках зазначено «на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом» не означає, що це є виключні підстави надання такої матдопомоги.

Що стосується Наказу Мінфіну №1213, то згідно з п. 1.2 Розділу IV спрямування підприємствами державного сектору  частини чистого прибутку на квартальну або річну дату балансу   на матеріальне заохочення  відображається за дебетом субрахунку 443 "Прибуток, використаний у звітному періоді" і кредитом рахунку 66 "Розрахунки за виплатами працівникам", де наводиться сума нарахованої працівникам винагороди, допомоги, премії тощо, яка обчислена відповідно до законодавства, установчих і розпорядчих документів та фінансового плану з прибутку попереднього звітного кварталу (року). Це є стаття додаткового матеріального заохочення працівників за рахунок чистого прибутку. Вона не виключає норм Інструкції №5 та Закону про оплату праці.

Отже, систематична матдопомога, яка передбачена колдоговором та надана більшості працівників, є складовою зарплати та, відповідно, відображається на затратних рахунках.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Інше
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини , Матеріальна допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі