• Посилання скопійовано

Чи може роботодавець "докупити" стаж працівнику?

З 2017 р. на підприємстві оформлений працівник за сумісництвом на неповний робочий час з мінімальною зарплатою (нарахування зарплат 1600 грн, ЄСВ - 352 грн). Цей працівник звернувся у бухгалтерію з проханням "докупити" страховий стаж. Хто має "докупити" стаж: працівник чи підприємство? Чи може підприємство це зробити? Якщо так, як відобразити це в обліку та звіті з ЄСВ?

Відповідно до ст. 10 Закону про ЄСВ, на добровільну сплату ЄСВ мають право:

1) члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню;

2) особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до платників єдиного внеску;

3) іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні тощо.

Дані особи, беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового держсоцстрахування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов'язкового держсоцстрахування, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).

До органів доходів і зборів за місцем проживання надається особою самостійно заява в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового держсоцстрахування.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового держсоцстрахування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь.

У договорі про добровільну участь зазначаються:

  • назва документа;
  • відомості про особу, які вносяться до системи персоніфікованого обліку (ч. 3 ст. 20 Закону про ЄСВ);
  • строк дії договору;
  • порядок сплати єдиного внеску та рахунки, на які він має сплачуватися;
  • умови набуття застрахованою особою права на виплати за загальнообов'язковим держсоцстрахуванням відповідно до закону;
  • умови розірвання договору;
  • права та обов'язки сторін, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання умов договору;
  • інші умови за згодою сторін або передбачені типовим договором про добровільну участь, що не суперечать законодавству про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Договір про добровільну участь набирає чинності з дня його підписання.

Орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа:

  • підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
  • не відповідає іншим вимогам, визначеним ч. 1 ст. 10 Закону про ЄСВ;
  • подала неповні або недостовірні відомості;
  • раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;
  • бажає укласти договір на строк менше одного року.

У інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.

Отже, "докупити" пенсійний стаж може лише працівник, самостійно уклавши договір про добровільну участь у системі соціального страхування. Якщо дана особа працевлаштована, вона втрачає право на укладення договору про добровільну участь. Єдине, що може зробити роботодавець в цьому випадку – це збільшити зарплату працівнику й, відповідно, ЄСВ, який нараховується на зарплату працівника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Лікарняний по вагітності та пологах і робота за основним місцем та за сумісництвом
    Підприємство має дві ситуації з лікарняним по вагітності та пологах: працівниця (основне місце роботи) оформила лікарняний на це підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за сумісництвом, якщо робота є дистанційною? Працівниця (сумісник) оформила лікарняний по вагітності та пологах на підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за основним місцем роботи, якщо робота є дистанційною?
    26.11.202415
  • Компенсація невикористаної відпустки мобілізованому працівнику без звільнення
    З 24.12.2023 мобілізованим можна виплатити компенсацію за невикористану відпустку за їх заявою, які накопились на початок служби. Якщо працівника було увільнено 05.03.2022, і в нього було 20 к.днів невикористаної відпустки на момент увільнення, то чи можна виплатити компенсацію мобілізованому? Яким числом має бути написана заява?
    26.11.2024145
  • Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце
    Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?
    25.11.202447
  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024258
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202472