• Посилання скопійовано

Переведення працівника та директора з сумісника на основне місце

Працівник звільнився з основного місця роботи, але він ще працює за сумісництвом на іншому підприємстві. Як його перевести на основне місце роботи там, де він зараз працює за сумісництвом? Також директор працює на одному підприємстві за основним місцем і на іншому за сумісництвом. З основного місця роботи його звільняють. Як йому перевестись на основне місце там, де він працює за сумісництвом?

Переведення працівника

Згідно зі ст. 102-1 КЗпП та ст. 19 Закону про оплату праці, сумісництвом вважається виконання працівником, крім основної, іншої оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у роботодавця – фізичної особи.

Окрім того, трудова книжка працівника ведеться за основним місцем роботи, відповідно запис до неї про прийняття на роботу за сумісництвом може проводитись за бажанням працівника (пп. 2.14 Інструкції №58) і лише за основним місцем роботи на підставі витягу з наказу про роботу за сумісництвом.

Тож, якщо працівник працює за сумісництвом та звільнився за основним місцем роботи, то звільняти його не потрібно, адже місце його роботи не змінилося і трудові відносини не припинялися, а змінилися лише умови праці.

Тож, роботодавець має право перевести працівника з основного місця роботи на місце роботи за сумісництвом на підставі поданої заяви (на кшталт: «Прошу вважати місце роботи за посадою (професією) з 1 липня 2024 року місцем роботи за сумісництвом»), оформивши наказ про зміну умов трудового договору та унісши зміни до трудового договору. 

Роботодавець має право перевести працівника з роботи за сумісництвом на основне місце роботи на підставі поданої заяви, трудової книжки (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб (як витого вимагає ст. 24 КЗпП), а роботодавець має видати відповідний наказ. 

У випадку, якщо за бажанням працівника до трудової книжки внесено запис про роботу за сумісництвом, то наступним (після запису про звільнення з основного місця роботи) має бути запис про переведення на основне місце роботи, на кшталт: 

  • графа 1 №наступний з/п; 
  • графа 2 - дата переведення; 
  • графа 3 "Переукладено трудовий договір про роботу за сумісництвом на трудовий договір за основним місцем роботи"; 
  • графі 4 – вноситься Наказ від... №...(про переведення).

При переведенні працівника – сумісника на роботу на основне місце трудовий договір не припиняється, а продовжується і, відповідно, зберігається робочий рік, за який надається щорічна основна відпустка, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.

У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення працівника з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21.

 

Переведення директора

Директора призначають на посаду  рішення органу, що згідно з законом та/або статутом приймає директора на роботу (для товариства це збори учасників). І тільки, якщо в протоколі про призначення директора не зазначили режим роботи, то вважаємо, що нові збори учасників для переведення його на основне місце роботи, не обов’язкові. Адже в даному випадку не йде мова про прийняття на роботу, а йдеться лише про зміну умов праці.

Тому, якщо переведення здійснюється без звільнення директора, то достатньо оформити наказ про переведення. 

Якщо все таки вказали умови праці, то потрібен і протокол, і наказ з наступним формулюванням, наприклад: «ПІБ, директора товариства, перевести з 15 листопада 2024 р., за його згодою, з місця роботи за сумісництвом на основне місце роботи за тією ж посадою, ст. 32 КЗпП». 

Звертаємо увагу, що для правильного нарахування зарплати 15 листопада є першим днем роботи за основним місцем, коли працівник вже не працюватиме за сумісництвом.

Окрім того, при переведенні директора слід внести зміни до трудового договору. 

Тобто при переведенні директора, як і при переведенні працівника, трудовий договір не припиняється, а продовжується, відповідно, зберігається робочий рік для надання щорічної відпустки, оскільки дата прийняття на роботу залишається незмінною.

У додатку 5 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ інформація про переведення директора з сумісника на основне місце роботи не відображається, бо не відбувається зміни посади. Але в додатку 1 в подальшому інформація про наявність трудової книжки в Д1 відображатиметься у графі 21. Також не потрібно повідомляти у разі переведення директора держреєстратора та податкову, оскільки посада не змінилася.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Засновник ТОВ бухгалтер по сумісництву: чи є законодавчі обмеження?
    Чи є на даний момент законодавчі обмеження, якщо засновник ТОВ буде на підприємстві бухгалтером по сумісництву? У засновника ще є основне місце роботи
    12.12.2024251
  • Розрахунок лікарняних по вагітності та пологам, якщо стаж менше шести місяців
    Працівниця влаштувалася на роботу 01.08.2024 р., до цього 12 місяців не працювала (був непрацюючий ФОП), йде на лікарняний у зв'язку з вагітністю і пологами 20.01.2025 р. Як в такому випадку рахувати допомогу – за фактично нарахованою зарплатою за період 01.08.2024-31.12.2024 р.?
    12.12.202416
  • Коли виплачувати відпускні працівнику?
    Чи можливо виплатити відпускні працівникові в останній робочий день перед відпусткою, тобто за день до початку відпустки? Працівник йде у відпустку 11.12.2024 р., а виплатили відпускні 10.12.2024 р. Чи діє зараз правило щодо виплати відпустки за три дні до її настання? Чи воно скасовано, якщо так, то коли, яким нормативним документом та який період часу є актуальним?
    12.12.202440
  • Відшкодування витрат за авансовим звітом щодо закордонного відрядження
    ТОВ виплатило аванс на закордонне відрядження працівнику на поточний валютний рахунок працівника, який перебуває за кордоном і працює віддалено. Відрядження закінчилось 09.11.2024 р. Працівник надав звіт про відрядження, повернення немає, є перевитрати. Всі витрати списувалися з валютного рахунку, виписки надані. У які терміни затверджувати звіт та відшкодовувати витрати працівнику? За яким курсом проводити виплати?
    11.12.2024310
  • Оформлення документів на продовження відпустки на час лікарняного
    З 05.11 по 28.11 працівник перебуває в основній щорічній відпустці. Відпускні нараховані та виплачені 01.11. З 18.11 відкрито е-лікарняний, з датою закриття 27.11. Працівник виявив бажання продовжити відпустку після лікарняного на 10 к.д. Як правильно та якими датами оформляти документи: відображення в табелі (зміна відпустки на лікарняний та продовження відпустки), написання заяви та наказу на продовження відпустки?
    11.12.2024561