• Посилання скопійовано

"Сумісник" без основного місця роботи: як бути?

Як бути, якщо основного місця роботи немає або сумісник з нього звільнився?

Мінпраці в листі від 13.10.2004 р. № 36-298 наголошує: якщо у працівника немає основного місця роботи, він не може бути прийнятий на роботу за сумісництвом.

Тому, хоча прямої законодавчої вимоги про повідомлення роботодавців працівником про інші місця роботи і немає, неприємності у роботодавця все ж таки можуть бути. Від визнання місця роботи основним (і тоді йому доведеться донараховувати усі нарахування, які здійснюються за основним місцем роботи, наприклад, індексацію зарплати) до визнання трудового договору неоформленим за встановленою формою (а це може потягнути як відповідальність за допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, так і за неповідомлення податківців про початок такої роботи, адже помилка в ньому, виявлена після початку трудових відносин часто прирівнюється податківцями до відсутності такого повідомлення). І все це – штрафи, штрафи, штрафи...  

Отже, роботодавцю потрібно таку інформацію від сумісників вимагати. Оформити так вимогу можна наказом керівника підприємства (або передбачити обов’язок надання такої інформації в колективному чи в трудовому договорах).

При цьому не обов’язково, щоб в наданій працівником інформації містилися відомості щодо місць, де саме він ще працює. Достатньо зазначити наявність чи відсутність основного місця роботи. Це дозволить роботодавцю правильно скласти наказ про прийняття на роботу (із зазначенням сумісництва) або своєчасно зробити наказ про переведення працівника на основне місце роботи. Про те, як це оформити документально, ви можете прочитати тут і тут.

Про те, що робити, якщо працівник не повідомив про звільнення з основного місця роботи вчасно, читайте думку Держпраці тут.

Слід зазначити, що чинне законодавство не визначає порядку перекваліфікації сумісництва в основне місце роботи. Зокрема, якщо працівник працює на 5 місцях роботи, одне з яких є основним, те, яке місце сумісництва стає основним після звільнення з попереднього основного місця роботи, держава не регулює. Але, оскільки визначитися із цим питанням потрібно, то зробити це має сам працівник. Саме він має звернутися за одним із сумісництв (за власним вибором), попередити про зміни у власному працевлаштуванні і подбати про переоформлення місця роботи. Роботодавці зробити це за своєю ініціативою не можуть – для цього потрібна заява працівника.  

Читайте також аналітику від Дт-Кт: Зовнішнє сумісництво або у скількох роботодавців можна працювати одночасно

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202417
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024108
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024493