• Посилання скопійовано

Компенсація середнього заробітку мобілізованим працівникам

Фермерському господарству відмовлено в компенсації середнього заробітку мобілізованим за 2014 рік та частково за 2015 рік, посилаючись на те, що таке право фермерські господарства мають лише з 6 грудня 2015 р. Чи вірно це?

Це дійсно так. Статею 119 КЗпП передбачені гарантії працівникам у вигляді збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на час виконання обов’язків, передбачених законами "Про військовий обов'язок і військову службу","Про альтернативну (невійськову) службу" та "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Але протягом 2014 – 2017 рр. ця стаття зазнавала численних змін. 

Спочатку гарантії надавалися лише працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року. Особливий період розпочався з 18.03.2014 р., коли набрав чинності указ Президента "Про часткову мобілізацію" від 17.03.2014 р. №303/2014. Про компенсацію середнього заробітку з бюджету тоді ще не йшлося, і тільки з 08.06.2014 р. у ст. 119 КЗпП внесено зміни, згідно з якими середній заробіток призваних працівників компенсується з бюджету. Наразі діє порядок такої компенсації, затверджений постановою Кабміну від 04.03.2015 р. №105.

З 08.02.2015 р. до осіб, яким надаються гарантії, додано працівників, прийнятих на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але строк гарантій не більше одного року – залишився, з компенсацією середнього заробітку з бюджету. Одночасно було  зроблено виключення для тих, хто був призваний та згодом продовжив військову службу за контрактом – для них гарантії діють більше ніж один рік та середній заробіток з бюджету не компенсувався. 

З 15.04.2015 р. гарантії  ч. 3 та ч. 4 ст. 119  КЗпП поширено на працівників, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

З 11.06.2015 р. гарантії ст. 119 КЗпП поширено на призваних на строкову військову службу, а період надання гарантій – до дня фактичної демобілізації. Також за працівниками, які були призвані під час мобілізації, на особливий період та які підлягають звільненню з військової служби у зв’язку з оголошенням демобілізації, але продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше ніж на строк укладеного контракту – зберігаються гарантії ст. 119 КЗпП та середній заробіток компенсувався з бюджету. 

З 06.12.2015 р. відповідно до чергових змін до ст. 119 КЗпП, такі роботодавці, як фермерські господарства, сільськогосподарські виробничі кооперативи незалежно від підпорядкування та форми власності, та фізичні особи - підприємці, також отримали право на компенсацію середнього заробітку мобілізованих працівників. 

З 07.01.2017 р. викладено в новій редакції ч. 3 ст. 119 КЗпП, а ч. 4 виключено. Тепер гарантії надаються призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом особам офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, а з 16.04.2017 р. гарантії не надаються особам, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Компенсація за час вимушеного прогулу - поновлення на роботі за рішенням суду
    Працівника (вчительку школи) було звільнено 30 серпня 2024 р. через скороченням штату. Вона подала позов до суду про неправомірне звільнення і суд приймає рішення про її поновлення на роботі. Потрібно подати розрахунок середньої зарплати до суду та суму компенсації за вимушений прогул з вини роботодавця. Виникає декілька питань...
    04.12.20248
  • Збереження виплат мобілізованому працівнику
    Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...
    04.12.2024116
  • Врахування у 50% квоти бронювання заступника директора
    На підприємстві є посада заступника виконавчого директора, яку обіймає військовозобов’язаний. Підприємство має отримати статус критичного. Чи входить в цю кількість посада заступника при бронюванні 50% військовозобов’язаних?
    03.12.202431
  • Чи втратить працівник бронь через переведення з сумісника на основне місце?
    На підприємстві є заброньований сумісник. Роботодавець хоче його перевести на основне місце. Чи не втратить працівник бронь через переведення, тому що переводити потрібно через звільнення – прийняття?
    02.12.20241102
  • Як скласти авансовий звіт за закордонним відрядженням з частковою виплатою добових?
    Працівник перебував у закордонному відрядженні 5 днів з добовими 80 євро/день. Отримав готівкою 380 євро, а 20 євро мав зняти з корпоративної валютної картки, але не зняв. За кошторисом на картку також були перераховані кошти на проживання та проїзд. Після повернення працівник надав підтверджуючі документи. За яким курсом слід скласти авансовий звіт? Як правильно відобразити в обліку добові за кожен день відрядження, враховуючи необхідність доплати 20 євро?
    02.12.202445