• Посилання скопійовано

Збереження виплат мобілізованому працівнику

Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...

Питання:

  1. Чи можна так робити, якщо відповідно до норм ст. 119 КЗпП, починаючи з 19.07.2022 р. роботодавець не зберігає середній заробіток за період військової служби за призовом під час мобілізації? 
  2. Чи можна звільнити працівника та платити йому щомісяця матеріальну допомогу (в цьому випадку не буде нарахування та сплати ЄСВ 22%)? 
  3. За якою ставкою утримувати ВЗ при виплаті мобілізованому зарплати чи матеріальної допомоги в разі звільнення?

 

Відповідь:

Чи можна проводити виплати, якщо відповідно до норм ст. 119 КЗпП, починаючи з 19.07.2022 р. роботодавець не зберігає середній заробіток за період військової служби за призовом під час мобілізації? 

Так, можна.

Нагадаємо, що після змін, внесених Законом від 01.07.2022 р. №2352 до ст. 119 КЗпП щодо скасування з 19.07.2022 р. обов’язку роботодавця нараховувати та виплачувати середній заробіток працівникам, призваним до лав ЗСУ, роботодавець має право після зазначеної дати (необхідною датою) прийняти рішення про добровільну виплату середньої зарплати такому працівникові.

В ситуації, що розглядається, керівництво підприємства прийняло рішення й надалі виплачувати щомісячні виплати в розмірі розмірі зарплати чи матеріальної допомоги мобілізованим працівникам. І на це мав бути виданий наказ такого змісту: «З метою фінансової підтримки захисників України, а також керуючись ст. 9-1 КЗпП – підприємство в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів встановлює додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників, НАКАЗУЮ: Запровадити щомісячне нарахування та виплату мобілізованому працівнику ......, у фіксованому розмірі, що дорівнює розміру окладу (зарплати, матеріальної допомоги…».

Тобто якщо роботодавець й надалі бажає підтримувати свого мобілізованого працівника та виплачувати йому середню зарплату, він може робити це добровільно, законодавством це не заборонено. Але рішення про збереження мобілізованому цих виплат роботодавець має зафіксувати в наказі з визначеним розміром.

 

Про оподаткування

Добровільна виплата для мобілізованого, який перебуває у трудових відносинах, є складовою заробітної плати, тому на неї потрібно нарахувати ЄСВ та утримати ПДФО та ВЗ. При цьому, якщо сума нарахованої добровільної виплати буде менше МЗП, то у роботодавця не виникне обов’язку щодо донарахування ЄСВ до мінімального розміру, оскільки п. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ не застосовується до працівників – осіб з інвалідністю. Ставка 8,41% застосовується до фактичної бази нарахування (п. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ).

 

Чи можна звільнити працівника та платити йому щомісяця матеріальну допомогу (в цьому випадку не буде нарахування та сплати ЄСВ 22%)? За якою ставкою утримувати ВЗ при виплаті мобілізованому зарплати чи матеріальної допомоги в разі звільнення?

Звільнитися мобілізований працівник може тільки за власним бажанням або за угодою сторін.

Особі, яка не є працівником підприємства, можна надавати нецільову матеріальну допомогу, за його заявою та наказом керівника підприємства, згідно з пп. 170.7.3 ПКУ.

 

ПДФО та ВЗ

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юрособами на користь платника податку (фізособи) протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 2 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (розмір місячного прожиткового мінімуму, який діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножений на 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень). У 2024 році ця сума становить 4240,00 грн.

Таким чином, надана нецільова благодійна допомога у межах 4240,00 грн не оподатковується ПДФО та військовим збором. Натуральний коефіцієнт до такої допомоги також не застосовується, оскільки вона надається у грошовій формі. Сума понад вказаний розмір підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ.

 

Додаток 4ДФ

Хоча сума нецільової благодійної допомоги (у межах 4240 грн) не включається до оподатковуваного доходу фізособи, вона відображається у додатку 4ДФ за ознакою доходу «169».

 

ЄСВ

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат. Тому вона не є базою для нарахування ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Компенсація за час вимушеного прогулу - поновлення на роботі за рішенням суду
    Працівника (вчительку школи) було звільнено 30 серпня 2024 р. через скороченням штату. Вона подала позов до суду про неправомірне звільнення і суд приймає рішення про її поновлення на роботі. Потрібно подати розрахунок середньої зарплати до суду та суму компенсації за вимушений прогул з вини роботодавця. Виникає декілька питань...
    04.12.20248
  • Збереження виплат мобілізованому працівнику
    Керівник підприємства прийняв рішення при мобілізації працівника залишити за ним робоче місце та зарплату. Зарплата виплачується комусь 2 роки, комусь півроку. І через це постало декілька питань...
    04.12.2024116
  • Врахування у 50% квоти бронювання заступника директора
    На підприємстві є посада заступника виконавчого директора, яку обіймає військовозобов’язаний. Підприємство має отримати статус критичного. Чи входить в цю кількість посада заступника при бронюванні 50% військовозобов’язаних?
    03.12.202431
  • Чи втратить працівник бронь через переведення з сумісника на основне місце?
    На підприємстві є заброньований сумісник. Роботодавець хоче його перевести на основне місце. Чи не втратить працівник бронь через переведення, тому що переводити потрібно через звільнення – прийняття?
    02.12.20241102
  • Як скласти авансовий звіт за закордонним відрядженням з частковою виплатою добових?
    Працівник перебував у закордонному відрядженні 5 днів з добовими 80 євро/день. Отримав готівкою 380 євро, а 20 євро мав зняти з корпоративної валютної картки, але не зняв. За кошторисом на картку також були перераховані кошти на проживання та проїзд. Після повернення працівник надав підтверджуючі документи. За яким курсом слід скласти авансовий звіт? Як правильно відобразити в обліку добові за кожен день відрядження, враховуючи необхідність доплати 20 євро?
    02.12.202445