• Посилання скопійовано

Створити структурний підрозділ можна внесенням змін до штатного розпису

Підприємство, що зареєстроване у Києві, має працівників у Черкасах. Прийнято рішення про створення структурного підрозділу у Черкасах, якому не будуть передані функції підприємства. Як правильно юридично це оформити, якщо у Черкасах підприємство не має ні офісів, ні складів?

Структурний підрозділ юридичної особи може бути створений у формі філії/представництва або відокремленого структурного підрозділу за юрадресою підприємства чи поза межами місцеперебування.

Як правило, у статуті ТОВ чи ПП засновники передбачають можливість створення на території України та за її межами філій та представництв, а також дочірніх підприємств відповідно до чинного законодавства України (ст. 9 Закону України від 19.09.91 р. №1576-XII  “Про господарські товариства”).

Якщо ми говоримо про функціональну структуру підприємства зі створенням робочих місць, встановлення форм та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів (ч. 2 ст. 95 Кодексу законів про працю), то все це визначається виконавчим органом підприємства (директором чи дирекцією) самостійно.

При цьому, якщо створюються структурні підрозділи, відділення, цехи,  дільниці тощо, то це відображається у штатному розписі із переліком посад, які передбачаються для такого структурного підрозділу з посадовими окладами.

Таким чином, такі відділи очолює керівник структурного підрозділу. Жодних спеціальних положень щодо створення та функціонування такого структурного підрозділу затверджувати не потрібно, вони не реєструються в ЄДР юросіб, фізосіб підприємців та громадських формувань за іншим місцеперебуванням, ніж сама юрособа.

Отже, у разі, якщо підприємство вирішило створити структурний підрозділ (не філію\представництво), то достатньо внести зміни до штатного розпису, де визначити назву структурного підрозділу, кількість робочих місць у ньому з назвою посад та посадових окладів (не залежно від місця розташування структурного підрозділу — за відсутності оренди приміщення, складу тощо у м. Черкаси, як сказано у запитанні). 

Навіть за умови, що такий структурний підрозділ не буде мати окремого приміщення (що не потребуватиме подання повідомлення за формою №20-ОПП до податкового обліку та постановки на облік в органах ДФС за неосновним місцем обліку), працівник приймається на роботу за трудовими договорами за місцеперебуванням юрособи м. Київ (не залежно від місця проживання працівників в м. Черкаси).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202418
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024111
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024495