• Посилання скопійовано

Заступник може бути виконуючим обов'язки голови профспілки

Голова профспілки не може виконувати свої обов'язки. За Статутом звільнити його можна буде на з'їзді профспілки, який відбудеться лише через три місяці. Чи можна призначити заступника виконуючим обов'язки голови до рішення з'їзду?

Відповідно до ст. 4 Закону №1045-XIV законодавство про профспілки складається з Конституції, Закону "Про об'єднання громадян", цього Закону, КЗпП та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них. 

Закони та інші нормативно-правові акти не можуть бути спрямовані на обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, передбачених Конституцією, цим Законом, крім випадків, передбачених частиною другою статті 3 Закону №1045. 

Закон "Про об'єднання громадян" застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом. 

Відповідно до ст. 14 Закону № 1045 профспілки діють відповідно до законодавства та своїх статутів. Статут (положення) профспілки повинен містити, зокрема, організаційну структуру профспілки, повноваження її організацій, виборних органів, порядок формування їх складу.

Щодо звільнення голови профспілки слід враховувати загальні норми КЗпП, а також спеціальну норму ст. 252 КЗпП, де написано: «звільнення членів виборного профспілкового органу підприємства, установи, організації (у тому числі структурних підрозділів), його керівників, профспілкового представника (там, де не обирається виборний орган професійної спілки), крім випадків додержання загального порядку, допускається за наявності попередньої згоди виборного органу, членами якого вони є, а також вищого виборного органу цієї професійної спілки (об'єднання професійних спілок)».

У листі від 19.04.2011 р. №126/06/186-11 Мінсоцполітики нагадало, що згідно з чинним законодавством виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника може бути як без звільнення працівника від своїх основних обов'язків, так і зі звільненням від основних обов'язків.

Виконання обов'язку тимчасово відсутнього працівника без звільнення працівника від своїх основних обов'язків - це заміна працівника, відсутнього у зв'язку з хворобою, відпусткою (без звільнення від основних трудових обов'язків), коли працівник поряд зі своєю основною роботою виконує обов'язки тимчасово відсутнього працівника. У цьому випадку, відповідно до ст. 105 КЗпП, працівнику провадиться доплата за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника (розмір доплати встановлюється на умовах, передбачених колективним договором).

Виконання обов'язків за посадою тимчасово відсутнього працівника (тимчасове заступництво) провадиться зі звільненням від своїх основних обов'язків.

У цьому випадку, відповідно до п. 1 роз'яснення Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 29.12.1965 р. №30/39 (зі змінами, внесеними постановою Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 11.12.86 р. №521/30-18), працівнику виплачується різниця між його фактичним окладом та посадовим окладом працівника, якого він замінює, якщо цей працівник не є штатним заступником або помічником відсутнього працівника (за відсутності посади заступника). 

Таким чином, за відсутності голови профспілки та до дати його переобрання у зв'язку з хворобою, його заступник може виконувати обов'язки голови. При цьому порядок призначення має бути визначений у статуті.

Щодо табелювання, то профспілка з огляду на надане роз'яснення, з врахуванням вимог Статуту, може передати виконання обов'язків голови зі звільненням такого заступника від виконання своїх основних обов'язків. В такому разі, в табелі має відображатись робота в.о. голови та без табелювання робочого часу заступника.

На нашу думку, виконувати одночасно обов'язки голови і заступника — сам заступник голови профспілки не може. Адже, тут йдеться про одні й ті ж обов'язки (з певним обмеженням як заступника).

Вносити зміни до відомостей про таку профспілку у фіскальних органів не потрібно, оскільки в такому разі не міняється керівник (голова профспілки). Відповідні зміни щодо керівника вносяться через державного реєстратора, що може бути лише за рішенням з'їзду профспілки.

Щодо звітності, то до зміни керівника в ЄДР звітність підписується керівником.

Також рекомендуємо з’ясувати, чи є у Статуті підстави для термінового з’їзду членів профспілки. Якщо так, то можливо звільнення голови оформити і раніше, ніж через три місяці.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    03.05.20246
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    03.05.202418
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202455
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024111
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024495