• Посилання скопійовано

Працівник із зони АТО може працювати й без трудової книжки

Як оформляти трудові відносини з переселенцями? Якими законодавчими актами керуватися під час оформлення на постійне місце роботи?

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України від 20.10.2014 р. №1706-VII “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” внутрішньо переміщена особа, яка звільнилася з роботи (припинила інший вид зайнятості), за відсутності документів, що підтверджують факт звільнення (припинення іншого виду зайнятості), періоди трудової діяльності та страхового стажу, реєструється як безробітна та отримує допомогу з безробіття, соціальні та інші послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття відповідно до законодавства.

Внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання для набуття статусу безробітного та отримання допомоги з безробіття та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви).

У зв’язку з цим, у частині оформлення новим роботодавцем дублікату трудової книжки за відсутності доступу до неї внесені зміни до п. 5.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затв. Наказом Мінпраці від 29.07.93 р. №58.

Так, дублікат трудової книжки також може бути виданий за новим місцем роботи у зв’язку з відсутністю доступу до трудової книжки працівника внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник.

Дублікат видається на підставі заяви працівника та отриманої ним у письмовому вигляді інформації зі штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації про виникнення надзвичайної ситуації або Антитерористичного центру при Службі безпеки України про проведення антитерористичної операції на території, де працював працівник, що надається в довільній формі.

У разі відновлення доступу до трудової книжки записи з дубліката про періоди роботи переносяться до трудової книжки. При цьому, на першій сторінці дубліката робиться напис: „Дублікат анульовано”, посвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи працівника та дублікат повертається його власнику.

Відповідно до ст. 4 Закону №1702 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Таким чином, у разі, якщо внутрішньопереміщена особа, яка має довідку про взяття на облік  внутрішньо переміщеної особи може бути працевлаштована:

- за наявності на руках трудової книжки та запису про її звільнення (роботодавцем у зоні АТО), за трудовою угодою на постійне місце роботи,

- за відсутності трудової книжки та підтвердження факту звільнення з роботи (роботодавцем у зоні АТО), має отримати статус безробітного та оформлена на роботу за трудовим договором за дублікатом трудової книжки, оформленої за правилами п. 5.6  Інструкції №58,

- за відсутності трудової книжки та підтвердження факту звільнення з роботи (роботодавцем у зоні АТО, за наявності раніше укладеного трудового договору), може бути працевлаштована за сумісництвом, за цивільно-правовою угодою, що не вимагає наявності трудової книжки*. Якщо до переміщення із зони АТО така особа не перебувала у трудових відносинах, і на час укладання нового трудового договору ніде не працює, її можна прийняти на основне місце роботи. Якщо така особа не надає трудову книжку або її дублікат, і приймається на основне місце роботи, роботодавець зобов’язаний завести на неї нову трудову книжку протягом 5 днів з дати прийняття на роботу (п. 1.1 Інструкції №58).

_____________________

* Див. також: Переселенці можуть працевлаштуватися навіть не розірвавши трудові відносини у зоні АТО

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи оплачувати виробниче навчання практиканту?
    На підприємстві студенти проходять навчально-виробничу практику з 17.12.2024 - 07.03.2025 рр. З 19.11.2024 -16.12.2024 р. - виробниче навчання. Чи має підприємство виплачувати зарплату за період навчання? В наказі прописано: щомісячні нарахування проводити за фактично виконаний обсяг робіт, згідно з табелем робочого часу, на період виробничого навчання студенти робіт не виконували
    23.12.202414
  • Начальник виробництва кермує авто: дії підприємства
    Підприємство придбало автомобіль. Посади водія не має. Їздить начальник виробництва на авто. Які наші дії?
    23.12.202428
  • Індексація зарплати у 2025 році
    Якщо на підприємстві у 2024 році нараховувалась індексація зарплати, починаючи з жовтня 2024 року, чи буде індексація зберігатися у січні 2025 відповідно до норм Закону №4059?
    19.12.20241 0213
  • Аліменти за час перебування працівника у відпустці без збереження зарплати під час воєнного стану
    Працівник є платником аліментів (не менше 50% прожиткового мінімуму), перебуває у відпустці без збереження зарплати на період дії військового стану. Чи потрібно нараховувати заборгованість за аліментами у розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину по цьому працівникуу і як це відображати в обліку?
    19.12.202434
  • Наслідки зменшення зарплати не всім працівникам
    Чи можна у зв'язку із поганим фінансовим станом компанії та зменшенням обсягів продажів, зменшити оклади не всім, а тільки 10 – 20% працівників? У разі, якщо цього робити не можна, які будуть наслідки, якщо все ж таки зменшити зарплату не усім працівникам?
    16.12.202478