• Посилання скопійовано

Наслідки щодо нестворення робочого місця для інваліда фізособою-роботодавцем

Фізособа-підприємець займається сезонною діяльністю. У фізособи працює 9 працівників. Чи потрібно такому підприємцю створювати робоче місце для інваліда? Яка відповідальність передбачена у разі нестворення такого робочого місця?

Питання створення робочих місць для працівників-інвалідів встановлено ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-XII

Так, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

При цьому роботодавці, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, мають зареєструватися у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. 

Але як розраховується кількість працівників, яка впливає на обов’язок працевлаштування інвалідів? Це визначено інструкцією щодо заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів (форма № 10-ПІ) затверджено наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. №42 (далі – Інструкція № 42). 

Згідно з Інструкцією № 42 у рядку 01 Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів відображається середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, що визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. № 286.

Згідно з пунктом 2.1 цієї Інструкції до облікової кількості штатних працівників включаються всі наймані працівники, які уклали в письмовій формі трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше. Саме тому сезонні працівники відносяться до загальної кількості працівників, кількість яких впливає на потребу працевлаштування інвалідів.

Але враховується при цьому кількість працівників не на якусь конкретну дату, а середнеоблікова чисельність штатних працівників облікового складу, яка обраховується відповідно до Інструкції №286. Тому, наприклад, якщо 8-го та 9-го працівників було прийнято на роботу наприкінці звітного року, то в середньому, скоріш за все, вийде чисельність працівників менша за 8 (із урахуванням округлення). 

Наслідки невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 

Якщо роботодавець-фізособа не виконує вимоги ст. 19 Закону, тобто не виявляє бажання працевлаштувати інваліда при кількості його працівників більше 8 осіб, на такого роботодавця покладається адміністративно-господарська санкція. Розмір такої санкції встановлено ст. 20 Закону

Якщо середньооблікова чисельність працівників у фізособи-підприємця буде від 8 працівників та більше, але менше за 26 осіб, на нього покладається санкція за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, у розмірі половини середньої річної заробітної плати у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»