• Посилання скопійовано

Наслідки щодо нестворення робочого місця для інваліда фізособою-роботодавцем

Фізособа-підприємець займається сезонною діяльністю. У фізособи працює 9 працівників. Чи потрібно такому підприємцю створювати робоче місце для інваліда? Яка відповідальність передбачена у разі нестворення такого робочого місця?

Питання створення робочих місць для працівників-інвалідів встановлено ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р. №875-XII

Так, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

При цьому роботодавці, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, мають зареєструватися у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів. 

Але як розраховується кількість працівників, яка впливає на обов’язок працевлаштування інвалідів? Це визначено інструкцією щодо заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів (форма №10-ПІ) затверджено наказом Мінпраці від 10.02.2007 р. №42 (далі – Інструкція №42). 

Згідно з Інструкцією №42 у рядку 01 Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів відображається середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, що визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 р. №286.

Згідно з пунктом 2.1 цієї Інструкції до облікової кількості штатних працівників включаються всі наймані працівники, які уклали в письмовій формі трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше. Саме тому сезонні працівники відносяться до загальної кількості працівників, кількість яких впливає на потребу працевлаштування інвалідів.

Але враховується при цьому кількість працівників не на якусь конкретну дату, а середнеоблікова чисельність штатних працівників облікового складу, яка обраховується відповідно до Інструкції №286. Тому, наприклад, якщо 8-го та 9-го працівників було прийнято на роботу наприкінці звітного року, то в середньому, скоріш за все, вийде чисельність працівників менша за 8 (із урахуванням округлення). 

Наслідки невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 

Якщо роботодавець-фізособа не виконує вимоги ст. 19 Закону, тобто не виявляє бажання працевлаштувати інваліда при кількості його працівників більше 8 осіб, на такого роботодавця покладається адміністративно-господарська санкція. Розмір такої санкції встановлено ст. 20 Закону

Якщо середньооблікова чисельність працівників у фізособи-підприємця буде від 8 працівників та більше, але менше за 26 осіб, на нього покладається санкція за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, у розмірі половини середньої річної заробітної плати у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202496
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024399
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426