Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Якщо особу в декреті повідомлено про звільнення і влаштовано на іншу роботу, їй виплачується вихідна допомога

На предприятии, которое ликвидируется, четыре работника в декретном отпуске. Предприятие хочет перести их на другое место работы. Нужно ли за 2 месяца перед переводом уведомлять работника об этом? И надо ли еще выплачивать какие-то деньги? Как расчитать их сумму?

Запитання: На предприятии, которое собираются ликвидировать, четыре работника в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет. Поскольку уволить их в одностороннем порядке по сокращению согласно законодательства нельзя, предприятие предлагает им перевод на другое место работы. Нужно ли перед переводом за 2 месяца уведомлять работника об этом? И надо ли еще выплачивать какие-то деньги? Если да, то как расчитать их сумму?

Відповідь: Стаття 184 КзПП, дійсно, забороняє звільнення з ініціативи адміністрації вагітних жінок та жінок, що мають дітей віком до трьох років або перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею віку 6 років. Згадана стаття однак установлює виняток – відповідне звільнення допускається у випадках повної ліквідації підприємства. Але і в цьому випадку воно допускається з обов’язковим працевлаштуванням.

При цьому закон не визначає, хто має працевлаштовувати жінку пільгової категорії, що вивільняється у випадку повної ліквідації підприємства. Окремі спеціалісти вважають, що це власники підприємства, ліквідаційна комісія, а інші – що оскільки законом не передбачено інше, особа може звернутися за працевлаштуванням до служби зайнятості.

Ризик полягає в тому, що як правило від моменту звільнення до моменту повної ліквідації юридичної особи проходить деякий час, як правило від кількох місяців до кількох років. У разі якщо особа не була працевлаштована, і вона звернеться до суду про поновлення її на роботі, суд може поновити її, адже звільнення не було проведено з працевлаштуванням, стаття 184 КзПП була порушена.

Тому доцільно обдумати питання працевлаштування декретниць за їх згодою на будь-яке інше підприємство. 

Щодо процедури звільнення, то все залежить від підстав, які будуть обрані адміністрацією та працівницею. Якщо вона офіційно повідомлена про звільнення за 2 місяці, і звільнення проводиться за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП з наступним працевлаштуванням на іншому підприємстві, особі належить виплатити вихідну допомогу в розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КзПП). Середньомісячний заробіток для працівників, що не мали заробітку в останні чотири місяці, обчислюється на підставі сум посадового окладу (абз. 4 п. 2 та п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100). 

Але ж якщо після попередження про звільнення працівниця самостійно знайшла нове місце роботи або нову роботу їй знайдено власниками підприємства (що наразі ніде не фіксується), вона може бути звільнена із інших підстав, наприклад: за переведенням за її згодою на інше підприємство (п. 5 ч. 1 ст. 36 КзПП), за власним бажанням (ст. 38, 39 КзПП), за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КзПП). В таких випадках виплата вихідної допомоги не здійснюється. Звільнення в згаданій ситуації за всіма цими підставами є цілком законним, звичайно, за умови дотримання встановленої законом процедури звільнення за кожною з них. 

Так, наприклад, працівниця може надати заяву з проханням (або зі згодою) звільнити її за переведенням на інше підприємство (із вказанням його назви) за п. 5 ч. 1 ст. 36 КзПП. Підприємство видає наказ про звільнення з цієї підстави без виплати вихідної допомоги. Для звільнення з цієї підстави (як і звільнення за власним бажанням) працівниця не повинна виходити на роботу, і може бути звільнена безпосередньо під час відпустки.

У разі продовження відпустки по догляду за дитиною на новому підприємстві працівниці необхідно буде звернутися до керівника з заявою та відповідними документами, що дають право на відповідну відпустку (копія свідоцтва про народження, та в разі якщо відпустка до 6 років – висновок лікаря).

Якщо у працівниці залишилися дні невикористаної щорічної відпустки, то у такому випадку у разі її звільнення слід нарахувати та виплатити компенсацію за дні невикористаної відпустки.

___________________

Див. також: Особливості переведення працівника в декреті на інше підприємство при ліквідації підприємства

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Автор:
Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Ліквідація , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі