• Посилання скопійовано

Особливості переведення працівника в декреті на інше підприємство при ліквідації підприємства

На предприятии, которое ликвидируется, четыре работника в декретном отпуске. Предприятие предлагает им перевод на другое предприятие. При этом, может ли пердприятие предложить им зарплату меньше чем прописано у них в Трудовом договоре сейчас или другую должность?

Запитання: На предприятии, которое собираются ликвидировать, четыре работника в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет. Поскольку уволить их в одностороннем порядке по сокращению согласно законодательства нельзя, предприятие предлагает им перевод на другое предприятие. Может ли предприятие при предоставлении нового места работы предложить им зарплату меньше чем прописано у них в Трудовом договоре сейчас или другую должность?

Відповідь: Законодавтсво допускає звільнення з ініціативи адміністрації вагітних жінок та жінок, що мають дітей віком до трьох років або перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею віку 6 років лише у випадках повної ліквідації підприємства та з обов’язковим працевлаштуванням (ст. 184 КзПП). Законом не встановлено в якому порядку здійснюється працевлаштування такої особи, якщо підприємство повністю ліквідовано.

Для випадків, коли підприємство не було повністю ліквідоване, а працівниця, що підпадає під дію ст. 184 КзПП була звільнена, судова практика стає на бік підприємства, якщо працівниці була запропонована робота, але вона від неї відмовилася. Так наприклад в ухвалі Верховного Суду України від 21 квітня 2010 року Верховний суд підтримав висновок суду першої інстанції:оскільки позивачка відмовилася без поважних причин від запропонованого їй відповідачем працевлаштування, що підтверджується відповідними доказами, а тому її вимоги є необґрунтованими й задоволенню не підлягають.

Якщо виходити з такої судової практики, то підприємство може запропонувати жінці, що підлягає звільненню за п. 1 ч. 1 ст. 40 КзПП будь-яку роботу, знайдену їй на іншому підприємстві (навіть і за іншою професією, найменуванням посади, зарплатою), і в разі, коли вона відмовиться від такої роботи без поважних причин, виходити з того, що передбачений законом обов’язок підприємством виконано.

Водночас відсутність процедури працевлаштування змушує в даному випадку більш виважено підходити до працевлаштування жінок, які перебувають у відпустках по догляду за дитиною. Тому існує ризик, що до моменту, коли підприємство буде повністю ліквідоване як юридична особа, відповідні особи можуть бути поновлені судом на роботі. Так в ухвалі від 11 вересня 2013 року ВССУ вказує на те, що той факт, що юридична особа не виключена з державного реєстру – має значення для вирішення справи про поновлення на роботі в разі звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства. 

Тому, на нашу думку, доцільно підбирати для згаданих осіб таку роботу (а відповідно і професію та зарплату), для працевлаштування на яку буде отримано їх згоду, і не допускати звільнення їх без працевлаштування. Якщо на такій новій роботі (на яку особи погодилися) буде інша посада або зарплата в розмірі, значно меншому, ніж на роботі, на якій вони працювали до цього (звичайно, за умови дотримання встановлених законодавством мінімальних розмірів оплати праці), трудове законодавство при цьому не порушується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202433
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024371
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428