По-перше, визначимося із термінами. Студентом, згідно ст. 53 Закону України „Про вищу освіту” від 17.01.2002 р. №2984-ІІІ вважається особа, яка в установленому порядку зарахована до вищого навчального закладу і навчається за денною (очною), вечірньою або заочною, дистанційною формами навчання з метою здобуття певних освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівнів. Особа, яка навчається в професіонально-технічному навчальному закладі, згідно із ст. 36 Закону України „Про професійно-технічну освіту” від 10.02.1998 р. №103/98-ВР (далі – Закон №103/98), називається учнем або слухачем.
Ст. 29 Закону №103/98 передбачено, що підприємства, установи, організації - замовники підготовки кваліфікованих робітників зобов'язані відповідно до укладених угод перераховувати кошти на зміцнення навчально-виробничої бази, безоплатно передавати для навчальних цілей професійно-технічним навчальним закладам приміщення, споруди, обладнання, техніку, інструменти, матеріали, енергоносії, науково-технічну інформацію, нові технології виробництва тощо, подавати консультаційну технічну і технологічну допомогу та можливість стажування на виробництві викладачам, майстрам виробничого навчання, інструкторам виробничого навчання, проводити роботу з професійної орієнтації молоді.
Виходячи з цього, можна зрозуміти, що під стажуванням в цій статті мається на увазі підвищення кваліфікації педагогічного персоналу навчальних закладів, а не їх учнів та слухачів. Коли йдеться про учнів та слухачів професійно-технічних навчальних закладів, то, як правило, мова йде про їх практику на таких підприємствах, в тому числі про виробничу практику, як одну з форм організації навчального процесу (ст. 25 Закону №103/98).
Питання оформлення та обліку витрат за виробничою практикою ми неодноразово розглядали на сторінках нашого видання. Наприклад, в ДК №23/2012 був матеріал на цю тему, у якому, зокрема зазначалося:
„Оформить такую практику нужно следующим образом:
1) заключить договор (1) с ПТУ о предоставлении материально-технической базы конкретным учащимся (слушателям) с целью прохождения практики. В этом договоре обязательно устанавливается, что 50% заработанной практикантами зарплаты перечисляется учебному заведению. Перечислить такую зарплату ПТУ и выплатить практикантам нужно не позднее 5 дней со дня выплаты зарплаты остальным сотрудникам (п. 17 Порядка №992);
---1---
Типовая форма договора является приложением к Порядку прохождения производственной практики, утвержденному постановлением КМУ от 07.06.99 г. №992 (далее — Порядок №992).
---------
2) издать приказ о предоставлении практикантам рабочих мест с указанием основания и сроков такого предоставления, установить размер оплаты их труда (п. 9 Порядка №992);
3) в установленные договором и программой практики даты допустить учащегося (слушателя) на подготовленное рабочее место. А по ее окончании оформить все документы, предусмотренные договором с ПТУ, о результатах прохождения учеником (слушателем) ПТУ производственной практики (например, в дневник практики записать данные о ее начале и окончании, отзыв руководителя практики от предприятия об эффективности ее прохождения, оценку руководителя практики от предприятия и т. д.).
Обращаем внимание, что в соответствии с п. 7 Порядка №992 практиканты не включаются в список сотрудников и штатное расписание. Однако они являются полноценными работниками и не только выполняют установленные договором трудовые функции, получают зарплату, которая облагается ЕСВ и НДФЛ в установленном законодательством общем порядке, но и подлежат социальному и пенсионному страхованию (п. 10 Порядка №992).”
Єдине, що можна додати до цього, це те, що ПФУ у листі від 14.08.2012 р. N 18973/03-20 зазначав протилежне: „оскільки учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже, не перебувають у трудових відносинах з підприємством, то єдиний внесок на заробітну плату учнів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики, не нараховується та не утримується”. На думку автора, це не відповідає дійсності, оскільки факт не включення учнів до штатного розпису ще не говорить про те, що між учнем і підприємством під час практики не можуть існувати трудові відносини (принаймні, обов’язки сторін за договором про проходження такої практики, дозволяють говорити про наявність саме трудових відносин – обов’язок виконувати роботу та оплачувати таку роботу, дотримуватися трудового розпорядку і виконувати розпорядження керівника тощо). Тому, на думку автора, з нарахованої практиканту зарплати слід утримувати та нараховувати ЄСВ на загальних підставах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити