У ситуації, коли повідомлення про прийняття на роботу подано, а працівник передумав і не вийшов на роботу, звільняти його не потрібно, оскільки трудові відносини фактично не розпочалися. Замість цього необхідно провести процедуру скасування повідомлення.
Правове обґрунтування
Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Оскільки працівник не приступив до виконання своїх обов'язків, трудовий договір не набрав чинності, а трудові відносини не виникли. Отже, підстав для звільнення немає, оскільки звільнити можна лише того, хто перебуває у трудових відносинах.
Процедура скасування повідомлення про прийняття
Якщо працівник повідомив про своє рішення не виходити на роботу, роботодавцю слід дотримуватися такого алгоритму дій:
- Отримати підтвердження від працівника. Бажано отримати від працівника письмову заяву про відкликання його попередньої заяви про прийняття на роботу. Якщо працівник відмовляється надати таку заяву, необхідно скласти акт про відмову приступити до роботи. Цей акт складається у довільній формі та засвідчується підписами представників роботодавця;
- Видати наказ про скасування наказу про прийняття. На підставі заяви працівника або складеного акта видається наказ про скасування наказу про прийняття на роботу. Це внутрішній документ, який фіксує анулювання попереднього рішення;
- Подати "скасовуюче" повідомлення до ДПС. Після видання наказу про скасування необхідно подати до територіального органу Державної податкової служби нове Повідомлення про прийняття на роботу, але з позначкою "скасовуюче" у графі 2 "Тип". Це повідомлення буде ідентичним до початкового за всіма реквізитами працівника та наказу, але його тип вказуватиме на анулювання попередньої інформації.
Чи потрібно оформлювати звільнення?
Оформлювати прийняття на роботу в понеділок, а потім звільнення, є неправильним. Така процедура є недоцільною та юридично некоректною, оскільки трудові відносини фактично не почалися. Процедура звільнення застосовується для припинення існуючих трудових відносин.
Слід зазначити, що якщо працівник просто не з'явився на роботу і не повідомив про причини, роботодавець не може автоматично подавати скасовуюче повідомлення. У такому випадку спочатку необхідно з'ясувати причини відсутності.
Висновки:
1. Якщо працівник відмовився від працевлаштування після подання повідомлення до ДПС, але до фактичного початку роботи, роботодавець повинен:
- задокументувати відмову працівника (заявою або актом);
- видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу;
- подати до ДПС Повідомлення про прийняття на роботу з типом "скасовуюче".
2. Чинне законодавство не встановлює строків для подання скасовуючого повідомлення, однак це доцільно зробити одразу після видання наказу про скасування. Відповідальність у вигляді штрафу за неподання або несвоєчасне подання скасовуючого повідомлення не передбачена; штрафні санкції застосовуються лише за порушення, пов'язані з початковим повідомленням.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити