Правила перетинання державного кордону громадянами України затверджені постановою КМУ від 27.01.1995 р. №57. Постановою КМУ від 25.02.2025 р. №213 були внесені зміни до цих правил згідно з якими під час дії воєнного стану пропуск громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які прямують для перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги, з числа осіб, зазначених у пунктах 21, 26, 29, 214, 220 цих Правил, здійснюється уповноваженими особами Держприкордонслужби за умови виконання такими особами цих Правил.
Це означає, що чоловіки-волонтери з 27.02.2025 р. не вносяться до системи "Шлях" і надалі вони перетинатимуть кордон на загальних підставах. Тобто їм знадобляться наступні документи для виїзду за кордон:
1) паспорт громадянина України (внутрішній або закордонний);
2) військово-обліковий документ (з VIN-кодом);
3) довідка про відстрочку (для осіб, що мають право на відстрочку за наявності відповідних підстав);
4) додаткові документи (в залежності від категорії осіб відповідно до ст. 23 Закону №3543-XII «Про мобілізацію» за Правилами №57 – за наявності підстав);
5) документи на транспортний засіб (ТЗ) для виїзду за кордон (свідоцтво про реєстрацію ТЗ для виїзду за кордон; розпізнавальний знак України (UA); міжнародний поліс обов'язкового страхування (зелена карта Україна));
6) документи, що підтверджують мету поїздки (такі документи оформлюються Благодійною організацією, з якою у волонтера укладений договір, та на підставі яких Держприкордонслужбою приймаються рішення про пропуск через кордон).
Щодо документів, які підтверджують мету поїздки, то відповідного переліку чинним законодавством не передбачено. Водночас, такими документами, на нашу думку, можуть бути:
- наказ з інформацією про мету поїздки, датою виїзду та повернення (не більше, ніж на шість місяців), посилання на договір з волонтером, інші відомості тощо;
- запрошення від іноземної організації (з перекладом українською), якщо волонтер виконує певну роботу за договором Благодійної організації , що передбачає виконання певних юридичних дій щодо нерезидента (забрати товар, оформити документи на нього тощо);
- довіреність на підписання окремих документів, виконання інших пов’язаних з дорученням дій від імені Благодійної організації тощо;
- інші документи, які можуть вказувати на відносини між Благодійною організацією та іноземним контрагентом;
- інші документи тощо.
Щодо довіреності на управління автомобілем та перетин кордону волонтером на авто, що належить юрособі, то Головний сервісний центр МВС вказує на таке.
Нотаріально засвідчена довіреність від власника автомобіля також дає право на виїзд на цьому автомобілі з України. Але за кордоном вона буде дійсна за кількох умов. Документ потрібно перекласти мовою країни перебування та легалізувати у встановленому порядку. Тобто виконати процедури, які необхідні для визнання документа виданого в іншій країні – апостиль або консульська легалізація. Однак, ця процедура є складнішою, тож зручніше буде оформити свідоцтво про реєстрацію для виїзду за кордон.
Щодо наявності документів на пересування авто, що належить Благодійній організації, по території України, то окрім документів:
- на авто (техпаспорт та посвідчення водія);
- наказ від керівника БО з інформацією про мету поїздки з посиланням на договір з волонтером;
- довіреність від юрособи на керування авто та здійснення інших дій, пов’язаних з автомобілем;
- договору між БО та волонтером;
потрібно мати також документи на вантаж, що перевозиться, зокрема:
- товаро-транспортні документи;
- супровідний лист від одержувача/замовника вантажу;
- інші супровідні документи на вантаж.
У будь-якому разі рішення про достатність документів та відповідність змісту мети поїздки вирішуватимуть працівники Держприкордонслужби під час пропуску волонтера через державний кордон.
Щодо відшкодування витрат волонтеру за укладеним з ним договором, то відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України від 19.04.2011 р. №3236 «Про волонтерську діяльність» волонтерам для провадження волонтерської діяльності можуть бути відшкодовані витрати на відрядження на території України та за кордон у межах норм відшкодування витрат на відрядження, встановлених для державних службовців і працівників підприємств, установ та організацій, що повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, а також інші витрати підтверджені документально.
Висновки: Волонтери наразі перетинають кордон на загальних підставах відповідно до Правил, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 р. №57.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс
Передплатити