• Посилання скопійовано

Утримання аліментів з суми лікарняних від ПФУ

Працівник вже 1,5 місяці на лікарняному. Лікарняні приходять із ПФУ на спеціальний рахунок. Всі податки ПДФО та ВЗ сплачується з того рахунка. Є виконавчий лист на аліменти, 40% стягнення. Чи можу я оплачувати аліменти із лікарняних за рахунок ПФУ?

У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника відрахування здійснюють із фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця (ч. 6 ст. 71 Закон №1404).

Відрахування аліментів провадять із суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після відрахування із цього заробітку (доходу) податків (пп. 14 Переліку №146). Серед виплат, які є джерелом для утримання аліментів, указано, зокрема, суми допомоги по державному соціальному страхуванню (пп. 10 п. 1 Переліку №146).

Отже, страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на виплату аліментів, при цьому з суми допомоги по тимчасовій непрацездатності, виплаченій боржнику, стягнення аліментів повинно здійснюватися, зазначили: Telegram: View @pfvinobl в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Отже, фахівці ПФУ дійшли висновку, що:

  • страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на виплату аліментів, з суми допомоги з тимчасової непрацездатності, виплаченої боржнику, стягнення аліментів повинно здійснюватися.

Залишилося вирішити, як це організувати на практиці. 

 

 Як діяти?

Стягнути аліменти зі суми лікарняних, вже виплачених працівнику, роботодавець фактично немає можливості. Хіба що, якщо звернеться до суду. Адже працівник жодного закону не порушував і роботодавець сам виплатив йому ці лікарняні у повній відповідності до Закону №1105.

Але Закон про виконавче провадження вимагає від роботодавця аліменти все ж таки сплатити. І в повному розмірі, тобто із урахуванням суми лікарняних.

Логіка підказує два варіанти:

1. Після отримання лікарняних працівником із спецрахунку, він вносить в касу, або на поточний рахунок підприємства суму, необхідну для сплати аліментів;

2. Відрахувати суму аліментів із суми зарплати, а якщо їх буде недостатньо, то у працівника виникне борг із аліментів, який слід буде погасити в наступних місяцях. 

Та в обох цих випадках потрібна домовленість із працівником та його бажання. Адже, коли він гроші вже отримав, роботодавець не має права їх в нього відібрати назад. Тому для сплати аліментів роботодавцю доведеться отримувати заяву від працівника – або на перерахування внесених ним в касу коштів одержувачу аліментів згідно з виконавчим листом, або на відрахування таких коштів з його зарплати.

При цьому не слід забувати про обов'язок утримати суму аліментів, розраховану з лікарняних, саме з лікарняних. Його слід виконати при нарахуванні таких лікарняних. А обидва запропоновані варіанти лише перекриватимуть борг працівника, який виникає через порядок використання коштів від ПФУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    Сьогодні 15:1020
  • Утримання днів щорічної відпуски, використаної наперед при звільненні
    Як має бути проведено утримання днів щорічної відпуски, використаної наперед при звільненні: як утримання днів відпустки за період, коли була надана відпустка, чи сторно днів компенсації невикористаної відпустки? Яку середню зарплату застосовувати в частині розрахунку середньої зарплати? Якими нормативними документами керуватися?
    Сьогодні 12:0253
  • Мобілізація працівника в останній день лікарняного
    04.06.2025 р. отримали повідомлення про мобілізацію працівника з 20.05.2025 р. У травні 2025 р. був нарахований та виплачений лікарняний, в тому числі за рахунок ПФУ. Лікарняний з 23.04.2025 р. - 20.05.2025 р. Які дії підприємства: звільнити працівника з наступного дня після лікарняного (з 21.05.2025 р.) чи є інший варіант?
    Сьогодні 10:1022
  • Заброньований працівник місяць на лікарняному: як оформити бонус, щоб не втратити статус?
    Заброньований працівник перебував повний місяць на лікарняному (сума лікарняного становить 11 428,85 грн). Оскільки працівник обіймає посаду менеджера з продажу, йому було нараховано бонус у розмірі 39 433,32 грн за досягнуті результати. Як правильно оформити ці додаткові нарахування — як премію чи як матеріальну допомогу, щоб не створити ризиків для втрати статусу критично важливого працівника та зберегти чинність бронювання?
    Сьогодні 09:0484
  • Скасування повідомлення про прийняття на роботу, якщо працівник не приступив до роботи
    Як діяти роботодавцю, якщо було подано повідомлення про прийняття на роботу, але працівник, не розпочавши роботу, відмовився від працевлаштування? Чи можна скасувати таке повідомлення? Чи необхідно оформлювати прийняття та подальше звільнення працівника?
    Сьогодні 08:4569