• Посилання скопійовано

Чи потрібно переглядати коефіцієнт резервування при зменшенні тривалості відпустки?

У ТОВ деякі працівники пішли у відпустку за власний рахунок у квітні та березні. Тривалість щорічної відпустки стала менше. Чи потрібно переглядати коефіцієнт резервування за періоди фактичної відпустки та коригувати витрати за резервом у місяці відпустки?

За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 30 календарних днів на рік (див. ст. ст. 26 Закону про відпустки).

Час перебування у такій відпустці не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку, передбаченого пп. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустку.

Враховуючи зазначене, плановий показник щорічної відпустки працівників зменшиться і це вплине на коефіцієнт резервування.

Так як нарахований резерв використовується для відшкодування лише тих витрат, для покриття яких його було створено (пп. 16 НП(С)БО 11), то у разі суттєвих змін в планових показниках загальнорічної суми  на оплату відпусток та /або загального фонду оплати праці, підприємство може робити перерахунок коефіцієнта.

Зразу зауважимо, що ми акцентуємо увагу на суттєвості, адже резерв є величиною, розрахованою на основі планових показників, тому, на наш погляд, немає підстав перераховувати коефіцієнт при будь-якому незначному його відхиленні.

НП(С)БО 11  також не містить вказівок щодо дати перерахунку коефіцієнта резервування. Та в цьому питанні по аналогії відповідно до пп.17 НП(С)БО 11 перерахунок проводимо на дату балансу.

Такий перерахунок є зміною облікової оцінки, а не політики. Коефіцієнт буде застосовуватися перспективно. Тобто, раніше нараховану суму резерву за березень та квітень коригувати  не потрібно. Рівень суттєвості підприємство визначає самостійно. Тому перераховувати коефіцієнт чи ні - це суто управлінське рішення.

Висновок:

  • Зменшення тривалості відпустки впливає на коефіцієнт резервування: Відпустка без збереження зарплати не зараховується до стажу для щорічної відпустки, що зменшує плановий показник відпустки та може вимагати перегляду коефіцієнта резервування;
  • Перерахунок коефіцієнта за суттєвих змін: Перерахунок доцільний лише при значних змінах у планових показниках відпусток чи фонду оплати праці, проводиться на дату балансу і є зміною облікової оцінки, що застосовується перспективно;
  • Рішення про перерахунок — управлінське: Підприємство самостійно визначає рівень суттєвості та вирішує, чи переглядати коефіцієнт, без коригування раніше нарахованого резерву.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025133
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202525
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025704
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538