Практикант – учень ПТНЗ
Проходження практики учнями ПТНЗ регулюється ст. 29 Закону про професійно-технічну освіту та Порядком №992.
Договір про проходження практики
Мінсоцполітики вважає, що договір про проходження практики, навіть, якщо під час неї практикант виконуватиме певні роботи і отримуватиме за це оплату, не є трудовим. І укладати на період такої практики трудовий договір не потрібно (про це зазначається у листі Мінсоцполітики від 20.08.2012 р. №107/021/150-12). Основний аргумент при цьому такий: учні, слухачі ПТНЗ на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатний розклад працівників підприємства не включаються (абзац перший пп. 7 Порядку №992).
Якщо йти за цим Порядком, то договір про проходження укладається між ПТНЗ та базою практики, а не із самим практикантом (пп. 8 Порядку №992). Звісно, що такий договір теж не є трудовим.
Оформлення практиканта на виробничу практику
Згідно з пп. 9 Порядку №992, перед початком виробничого навчання та виробничої практики керівник підприємства:
- видає наказ про персональний розподіл учнів, слухачів ПТНЗ на робочі місця або навчально-виробничі ділянки виробничих підрозділів чи створює учнівські самостійні навчально-виробничі підрозділи та визначає відповідно до змісту робочих навчальних програм види робіт;
- призначає з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення виробничого навчання та виробничої практики, забезпечення умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог;
- установлює системи оплати праці учнів, слухачів за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки) та укладених із ПТНЗ договорів про навчально-виробничу практику.
Знов нагадаємо, що учні, слухачі ПТНЗ, які проходять виробничу практику, не включаються до складу (списку) робітників підприємства (пп. 7 Порядку №992). На думку Мінсоцполітики, це означає, що складати наказ про прийняття таких практикантів на роботу не потрібно.
Повідомлення до ДПС про практиканта
Не важко здогадатися, якщо між місцем проходження практики і практикантом не укладено трудового договору, то і повідомляти ДПС про розподіл на робочі місця таких практикантів окремо не потрібно.
Принаймні, таке роз’яснення наведено у листі Держпраці від 19.05.2017 р. №5783/4.1/4.1-ДП-17.
Оплата учням за практику
Учні ПТНЗ під час практики отримують зарплату за фактично виконаний обсяг робіт згідно з виробничим завданням (пп. 17 Порядку №992). Зарплата нараховується згідно з установленою на підприємстві системою оплати праці – за нормами, розцінками, ставками (окладами), з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.
А як порахувати виконаний практикантом обсяг робіт? Так само, як рахується обсяг робіт, виконаний звичайним працівником. Якщо навіть підприємство застосовує працю практикантів без укладання із ними трудових договорів, відпрацьований практикантами час має фіксуватися у табелі обліку використання робочого часу.
Виплата нарахованого практикантові заробітку повинна відбуватися (пп. 17 Порядку №992):
- або через навчальний заклад (гроші перераховуються на поточний рахунок ПТНЗ);
- або безпосередньо на базі практики (не пізніше 5 днів після виплати зарплати працівникам підприємства).
Але який би шлях виплати зарплати не був зазначений у договорі із ПТНЗ, треба пам’ятати, що 50% зарплати практиканта підприємство перераховує на рахунок ПТНЗ (ст. 50 Закону про професійно-технічну освіту). Хоча п. 18 Порядку №992 пом’якшує цю вимогу і говорить, що питання, перераховувати 50% зарплати практиканта ПТНЗ чи ні, у кожному конкретному випадку вирішується окремо і в договорі формулюється як додаткові зобов'язання підприємства (пп. 18 Порядку №992).
Звісно, якщо частину зарплати перераховувати ПТНЗ, практикант отримуватиме менше, ніж заробив. Втім ст. 25 Закону про оплату праці забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством. Оскільки фінансування ПТНЗ за рахунок зарплати учнів-практикантів передбачено Законом про професійно-технічну освіту, відрахування 50% заробітної плати ПТНЗ не є порушенням.
Оподатковуємо зарплату практиканта та нараховуємо ЄСВ
За трудовим договором учнів ПТНЗ – практикантам виплачується заробітна плата, яка є базою для оподаткування ПДФО, військовим збором та нарахування ЄСВ на загальних підставах.
Колись вважалось, що до заробітної плати практиканта не застосовується вимога ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ щодо нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску, якщо це місце роботи не є для нього основним (основним місцем роботи учнів та студентів вважався навчальний заклад). Наприклад, у листі ДФС від 13.10.2015 р. №21700/6/99-99-17-03-03-15 говорилося: для учнів, які проходять виробниче навчання і виробничу практику на підприємстві, сума ЄСВ розраховується (нараховується та утримується) з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.
Але у листі від 13.05.2017 р. №168/6/99-99-13-02-03-15/ІПК податківці дають вже протилежну консультацію. Вони вважають, що, у разі нарахування зарплати нижче мінімальної за відпрацьований час учням ПТНЗ під час проходження виробничої практики, сума ЄСВ має розраховуватися як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску.
Тож, за обережної позиції нараховують ЄСВ на зарплату практикантам не нижче мінімального страхового внеску, а за більш сміливої позиції не роблять доплату ЄСВ до МЗП в такій ситуації.
Для учнів-практикантів в Додатку Д1 Єдиної звітності передбачено код категорії застрахованих осіб — «69» для відображення «зарплати» практиканта.
Щодо додатку 4ДФ, колись побутувала думка, що треба відображати з ознакою доходу 101, втім, це не звичайна зарплата в класичному її розумінні, тож, відображають також із ознакою «127», що більше відповідає нормам законодавства, на думку автора.
Висновки
1. Якщо працівниця, яка під час відпустки для догляду за дитиною хоче пройти практику на цьому ж підприємстві, вона це може зробити. Для цього не потрібно переривати відпустку, оскільки вона не виходить на роботу і не приступає до обов’язків згідно трудового договору;
2. Як варіант, жінка тимчасово може вийти на роботу, перервавши відпустку (на період практики), попрацювати за своїм трудовим договором, але підприємство зарахує це також як проходження практики. Звісно, в такій ситуації вже слід керуватися саме нормами трудового законодавства.
Також виникає запитання, що з коштами, які призначаються для ПТУ? На думку автора, в цій ситуації слід перерахувати всю зароблену суму працівниці-практикантці, а вона вже самостійно передасть оті 50% до ПТУ.
Разом з тим, в цій ситуації такий варіант не ідеальний, оскільки працює вона продавцем, а вчиться на кухаря.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити