• Посилання скопійовано

Працевлаштування працівниці у відпустці для догляду за дитиною в разі смерті ФОП-роботодавця

ФОП – платник ЄП ІІ групи мав найманих працівників, в 2024 році він помер, а працівників звільнили згідно з пп. 8-1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У тому числі була працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, і яку перевели на роботу до іншого ФОПа, але не подали повідомлення про прийняття її на роботу. Чи повинна вона відпрацювати після переведення хоч 1 день? Чи міг новий ФОП взагалі не приймати її на роботу?

Так, працівники на підставі п. 8-1 ч. 1 ст. 36 КЗпП мали право припинити трудовий договір у зв’язку зі смертю роботодавця – фізичної особи шляхом подання заяви до центру зайнятості про припинення трудового договору з відповідним пакетом документів.

 

Переведення працівниці до іншого ФОПа

Вiдповiдно до ч. 3 ст. 184 КЗпП звiльнення вагiтних жiнок i жiнок, якi мають дiтей вiком до трьох рокiв (до шести рокiв – ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерiв за наявностi дитини вiком до 14 рокiв або дитини-iнвалiда з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крiм випадкiв повної лiквiдацiї пiдприємства, установи, органiзацiї, коли допускається звiльнення з обов'язковим працевлаштуванням.

Зазначені гарантії поширюються також на батьків, які виховують дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також на опікунів (піклувальників), одного з прийомних батьків, одного з батьків-вихователів (ст. 186-1 КЗпП).

Тобто звільнити працівницю, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х (6-ти) років можна тільки за умови її обов’язкового працевлаштування.

Окрім переведення працівника на інше місце роботи, ще одним варіантом розірвання трудового договору може бути звільнення за власним бажанням такої працівниці (ст. 38 КЗпП) або за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП).

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП переведення працівника за його згодою на інше підприємство є підставою припинення трудового договору. При цьому ініціатором переведення може бути як сам працівник, так і роботодавець. Про процедуру переведення ми писали тут: Переведення працівників з одного підприємства до іншого. Хоча КЗпП передбачає таке переведення тільки між роботодавцями – юрособами, на практиці його можна застовувати і до ФОП.

Тож, якщо новий ФОП погодив переведення до нього на роботу працівниці, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6-ти років, то відмовити у прийнятті вже не можна, оскільки він вже виступив ініціатором даного переведення. А оскільки працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною, то виходити на роботу вона не зобов’язана, в тому числі і на один день. Перервати відпустку вона може тільки за власним бажанням, написавши заяву з проханням вийти на роботу з певної дати. Або вже вийти на роботу на наступний день після закінчення дії довідки за формою №080-1/о, що дає право перебувати у відпустці по догляду за дитиною до 6-ти років.

 

Повідомлення про прийняття на роботу

У разі прийняття працівниці у порядку переведення з іншого ФОПа, новому ФОП потрібно подати повідомлення про прийняття її на роботу, що регламентовано ч. 4 ст. 24 КЗпП, оскільки переведення за п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП є звільненням з попереднього місця роботи. Повідомлення після видання наказу про прийняття на роботу, але до фактичного допуску працівника до роботи.

Тож, якщо працівника прийнято на підприємство за переведенням, то перед допуском його до роботи потрібно подати до податкової повідомлення про прийняття на роботу.

Як зазначалося вище, згідно з ч. 4 ст. 24 КЗпП, роботодавці зобов'язані подавати повідомлення до ДПС про прийняття працівника на роботу, а також не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом.

За неподання повідомлення може бути застосовано штраф, як за порушення інших вимог законодавства про працю (абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП) у розмірі 1 МЗП (8000 грн). Проте, скоріш за все, якщо повідомлення, хоч і запізненням, але буде подано, інспектори Держпраці не штрафуватимуть. Адже порушення (неподання повідомлення) хоч і було, але воно було виправлено, а із порушенням строків нічого вже не поробиш. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Право на допомогу по вагітності та пологах під час роботи
    Директорка підприємства, вона ж його єдиний засновник, має йти у відпустку по вагітності та пологах, однак хоче використати лише 10 днів до пологів та 10 днів після пологів. Чи матиме вона право отримати допомогу по вагітності та пологах за 140 днів (третя дитина) та зарплату за фактично відпрацьовані дні? Чи лише зарплату за відпрацьовані дні та лікарняний за дні, які вона фактично буде у відпустці по вагітності та пологах (20 днів)?
    Сьогодні 13:171
  • Працевлаштування працівниці у відпустці для догляду за дитиною в разі смерті ФОП-роботодавця
    ФОП – платник ЄП ІІ групи мав найманих працівників, в 2024 році він помер, а працівників звільнили згідно з пп. 8-1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У тому числі була працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 6 років, і яку перевели на роботу до іншого ФОПа, але не подали повідомлення про прийняття її на роботу. Чи повинна вона відпрацювати після переведення хоч 1 день? Чи міг новий ФОП взагалі не приймати її на роботу?
    14.01.202516
  • Працівниця-практикантка та відпустка для догляду за дитиною
    Працівниця – продавець продовольчих товарів, під час відпустки для догляду за дитиною до трьох років здобуває освіту в ПТНЗ за професією кухаря. Вона надала двосторонній договір за основним місцем роботи для проходження практики. Як це відобразити в кадровому, бухобліку і в єдиній звітності? Яку суму перераховувати в ПТНЗ?
    14.01.202513
  • Звільнення під час довготривалої відпустки без збереження зарплати на час воєнного стану
    Працівник, який перебував з лютого 2022 р. у відпустці без збереження зарплати на період воєнного стану, звільняється в січні 2025 року. Як провести остаточний розрахунок з працівником? Чи потрібно нараховувати компенсацію за невикористані відпустки? Якщо так, то як ураховувати відпустку без збереження зарплати на період воєнного стану?
    13.01.2025692
  • Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні
    Як розрахувати середньоденну зарплату звільненого працівника за певний період? Чи враховувати при розрахунку компенсацію за невикористану відпустку при звільненні?
    13.01.202535