Право на матеріальне забезпечення виникає у застрахованої особи з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством (абз. 2 п. 1 ст. 13 Закону №1105).
Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 18 Закону №1105).
Але бувають випадки, коли у жінки є бажання надалі працювати і вона не йду у відпустку з того дня, коли її видано листок непрацездатності. Оскільки перебування у відпустці по вагітності та пологах – це право жінки, а не її обов’язок, то вагітна жінка має право йти у відпустку пізніше дати її початку, зазначеної в листку непрацездатності.
Так, згідно з ст. 179 КЗпП надано право працюючим жінкам, у разі відсутності медичних протипоказань, за власним бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.
Відповідно до ст. 56 КЗпП на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, в тому числі таку, що перебуває під її опікуванням, або здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, роботодавець зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
При цьому чинним законодавством не встановлено, де саме жінка має право працювати на умовах неповного робочого дня: на підприємстві, з яким вона перебуває у трудових відносинах, чи на іншому підприємстві, де працює за сумісництвом.
Крім того, жодна норма чинного законодавства не зобов’язує ані працівницю, ані роботодавця одночасно використовувати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами за обома місцями роботи. Тим паче, що на сьогодні допомога надається за основним місцем роботи або за сумісництвом (ст. 22 Закону №1105) на вибір працівниці.
І. Працівниця (основне місце роботи) оформив лікарняний по вагітності та пологах на підприємство. Чи може працівниця працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за сумісництвом, якщо робота є дистанційною?
Отже, працівниця, обравши для отримання допомоги основне місце роботи, йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами із зазначеної дати у лікарняному за основним місцем роботи. А за місцем роботи за сумісництвом вона має повне право працювати далі (або виходячи на своє робоче місце на підприємстві, або дистанційно, перебуваючи вдома) й отримувати заробітну плату за виконану роботу.
Тож, за основним місцем роботи працівниця йтиме у відпустку по вагітності та пологах на підставі лікарняного листка, і роботодавець за основним місцем роботи нарахує допомогу. Саме роботодавець за основним місцем роботи подасть заяву-розрахунок до ПФУ для їх отримання та після отримання фінансування перерахує допомогу працівниці і подасть повідомлення до ПФУ, не забуде відобразити нарахування та виплату допомоги у відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
ІІ. Працівниця (сумісник) оформила лікарняний по вагітності та пологах на підприємство. Чи може вона працювати під час лікарняного на іншому підприємстві за основним місцем роботи, якщо робота є дистанційною?
Якщо ж працівниця, обравши для отримання допомоги місце роботи за сумісництвом, то йде у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами із зазначеної дати у лікарняному. А за основним місцем роботи вона має повне право працювати далі (або виходячи на робоче місце на підприємстві, або дистанційно, перебуваючи вдома) й отримувати заробітну плату за виконану роботу.
Аналогічно і тут. Роботодавець за місцем роботи за сумісництвом, коли працівниця йтиме у відпустку по вагітності та пологах на підставі лікарняного листка, нарахує декретні, подасть заяву-розрахунок до ПФУ для їх отримання. Але нарахування допомоги по вагітності та пологах роботодавець за місцем роботи за сумісництвом проводить після отримання від працівника повідомлення про відмову в оплаті такого лікарняного за основним місцем роботи. А після отримання фінансування перерахує допомогу працівниці - про що подасть повідомлення до ПФУ. Також нарахування та виплату допомоги слід відобразити у відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Враховуючи вищезазначене, розуміємо, що для підприємства не має жодних наслідків, якщо працівниця продовжить працювати (незалежно від місця роботи) під час лікарняного по вагітності та пологах, оскільки це абсолютно законно. За відпрацьовані дні жінка отримає заробітну плату, а за дні фактичного перебування у відпустці – допомогу по вагітності та пологах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити