• Посилання скопійовано

Чи включати до розрахунку відпускних оплату простою у розмірі 2/3 окладу (тарифної ставки)?

Працівник йде в відпустку з 02.09.2024 р. на 97 к.днів. Розрахунковий період вересень 2023 – серпень 2024 рр., весь цей період він був в простої з оплатою 2/3 посадового окладу, але в грудні 2023 р. наказом був скасований простій на 3 дні. Як розрахувати відпускні з урахуванням оплати в грудні?

Відповідно до ст. 34 КЗпП, простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.

Згідно з вимогами ст. 113 КЗпП, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалися місце роботи (посада) та заробітна плата повністю або частково, зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку. 

Отже, час простою не з вини працівника, оплачений з 2/3 чи з окладу встановленого працівнику враховується для надання йому днів щорічної та додаткової відпусток, відповідно і днів компенсації при звільненні. Але при розрахунку щорічної (додаткової) відпустки (компенсації) дні, коли працівнику було оголошено простій (з оплатою 2/3 окладу чи цілий оклад) виключається з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку №100), оскільки така оплата вважається частковою. І виплати за цей період також виключаються з розрахунку.

За загальним правилом, обчислення середньої заробітної плати для оплати часу, зокрема, відпусток проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання такої відпустки (пп. 2 Порядку №100) за виключенням календарних днів, невідпрацьованих з поважних причин.

Таким чином, враховуючи зазначену ситуацію, розрахунковим періодом для розрахунку відпускних працівнику, який йде у відпустку 02.09.2024 р., буде вересень 2023 – серпень 2024 рр., причому з цього періоду потрібно виключити всі дні простою оплачені в розмірі 2/3 окладу. Тобто по факту залишається три дні, що були відпрацьовані працівником у грудні 2023 р. Тож, розрахунок відпускних проводиться із зарплати, отриманої за три дні роботи у грудні 2023 року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Працівник за контрактом у НГУ: чи можна поєднати з роботою?
    Працівник за основним місцем роботи уклав контракт з Національною гвардією України (НГУ) на 3 роки з посадовим окладом. Чи потрібно нараховувати йому заробітну плату? Як він може продовжувати працювати на підприємстві: за основним місцем роботи чи за сумісництвом?
    19.09.20247
  • Включення премії з нагоди ювілею у розрахунок лікарняного
    Працівник хворів з 10.06.2024 по 19.08.2024 р. В липні 2024 року йому була нарахована премія до ювілею згідно з умовами колективного договору. З 06.09.2024 р. працівник знову захворів. Чи включати вказану премію при розрахунку середнього заробітку для оплати тимчасової непрацездатності, якщо в липні через хворобу не відпрацьовано жодного робочого дня?
    19.09.202426
  • Заповнення графи 15 Списків персонального військового обліку
    На підприємство прийняли працівника з інвалідністю ІІІ групи. ВЛК він не проходив та отримав відтермінування від мобілізації. Що потрібно вказувати у додатку 5 до Порядку №1487 у графі 15 "Придатність до військової служби"?
    18.09.202437
  • Лікарняні при зарплаті, яка більше максимальної бази нарахування ЄСВ
    У працівника за грудень 2023 р. нарахована зарплата більше максимальної бази нарахування ЄСВ. При поданні заяви-розрахунку у вересні 2024 р. до розрахунку потрапляє нарахування за грудень, тому розрахунок бухгалтера не співпадає з розрахунком ПФУ. У розрахунок середньої зарплати для лікарняних має потрапляти фактично нарахована зарплата чи тільки та сума, з якої сплачено ЄСВ?
    18.09.2024271
  • Працівник у відрядженні перевів добові з корпоративної картки на власну. Чи будуть проблеми?
    Чи буде порушенням, якщо працівнику у відрядженні або після нього суму добових буде переведено з корпоративної платіжної картки на його особисту картку, так як існує проблема зі зняттям готівки з корпоративної?
    17.09.2024497