• Посилання скопійовано

Що робити, якщо закінчився розділ «Відомості про роботу» трудової книжки?

Розділ «Відомості про роботу» трудової книжки працівника повністю заповнений. Чи можна продовжувати вносити записи в другій (російській) частині трудової книжки в розділі «Сведения о работе», чи вшивати вкладиш?

Згiдно з пп. 3.1 Iнструкцiї №58, у тому  разі,  коли  у  трудовій  книжці  заповнені  усі сторінки відповідних розділів, вона доповнюється вкладишем. Закінчення розділу «Відомості про роботу» у трудовій книжці не виняток.

Вкладиш вшивається у трудову книжку, заповнюється і ведеться власником або уповноваженим ним органом  за  місцем  роботи працівника у такому ж порядку, що і трудова книжка.

Отже, вкладиш до трудової книжки оформлюється на підприємстві, якщо всi сторiнки будь-якого роздiлу трудової книжки працiвника («Вiдомостi про роботу», «Вiдомостi про нагородження», «Вiдомостi про заохочення») заповненi.

Про кожний виданий вкладиш на першій сторінці (титульний аркуш) трудової  книжки зверху ставиться штамп розміром 10х25 мм з написом «Виданий вкладиш» і тут  же  зазначаються  серія  і  номер вкладиша. При  кожній  наступній  його видачі має ставитися другий штамп і зазначатися серія і номер вкладиша, оскільки цього вимагає пп. 3.2 Iнструкцiї №58.

Таким чином, оформлений вкладиш вшивається у трудову книжку, де на титульній сторінці обов’язково ставиться штамп «Виданий вкладиш» з зазначенням його серії та номеру (підійде також наборний штамп).

Крім того, на  титульному аркуші вкладишу вписується прiзвище, iм'я, по батьковi та дата заповнення, правильнiсть унесених яких працiвник завiряє своїм пiдписом, що потiм засвiдчується розбiрливим пiдписом особи, вiдповiдальної за видачу трудових книжок, та ставиться вiдбиток печатки пiдприємства (або печатка вiддiлу кадрiв).

У ситуації, що розглядається, вказано, що у працівника в трудовій книжці закінчився розділ «Відомості про роботу» (українська частина), тому обов’язково потрібно вшити вкладиш, де в аналогічному розділі продовжити вносити записи про роботу. Запис продовжується з порядкової нумерації записів, яка була розпочата в трудовій книжці з першої графи у розділі «Відомості про роботу» трудової книжки.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427