• Посилання скопійовано

Одночасно робота за кордоном в іноземній компанії та ведення діяльності ФОПа в Україні

До війни ФО працював ФОПом в Україні (IT-послуги). З початком війни ФО переїхав в ЄС та влаштувався в штат іноземної компанії, у зв’язку з чим виникло декілька питань...

Два варіанти розвитку подій: 

 

1) ФОП в Україні не припиняв реєстрацію, весь час перебував на ЄП 5%, звітність подавалась, ЄСВ сплачувався. Станом на 01.01.2024 ФО хоче поновити свою роботу ФОП в Україні, не залишаючи своєї роботи в штаті іноземної компанії в країні ЕС;

2) ФОП припинив реєстрацію в Україні як ФОП. Станом на 01.01.2024 р. ФО хоче знов зареєструватися ФОП на території України та одночасно працювати ФОП на території України, а також в штаті іноземної компанії. Робота можлива віддалено, що влаштовує покупців. 

 

Питання: 

a) Чи може фізособа одночасно працювати в штаті компанії в ЄС та як ФОП на ЄП 5% в Україні? 

б) Чи повинна фізособа здавати якісь додаткові звіти/сплачувати додаткові податки в Україні у зв’язку з тим, що вона одночасно працює в штаті компанії іншої країни? 

в) Чи може фізособа, яка припинила реєстрацію ФОП, поновити її зараз, та почати додатково працювати ФОП в Україні?

 

 

Відповідь:

Чи може фізособа одночасно працювати в штаті компанії в ЄС та як ФОП на ЄП 5% в Україні? Чи може ФО, яка припинила реєстрацію ФОП, поновити її зараз, та почати додатково працювати ФОП в Україні? Чи не порушує вонав такому випадку Закони України?

Законодавством не заборонено одночасне перебування у трудових відносинах, як найманий працівник, з нерезидентомта ведення підприємницької діяльності в Україні. Форма роботи за наймом та підприємницької діяльності (дистанційно чи ні) законом не регламентується.

 

Чи повинна ФО (ФОП) здавати якісь додаткові звіти/сплачувати додаткові податки в Україні у зв’язку з тим, що вона одночасно працює в штаті компанії іншої країни? 

Якщо ФОП працює як наймана фізособа за кордоном та отримує дохід, то такий дохід є іноземним, за який потрібно подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5% (пп. 1.3 пп. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). 

Оскільки цей дохід не є доходом ФОП, а вважається доходом, що отриманий фізособою поза межами підприємницької діяльності, тому потрібно подати буде саме річну податкову декларацію про майновий стан і доходи зазначивши їх в рядку 10.10 «Доходи, отримані з джерел за межами України», вказавши не лише їх розмір та суму податку, а й:

  • назву країни, з якої отримано іноземні доходи, та
  • валюту, в якій такі доходи нараховані.

Також вказуються суми ПДФО та ВЗ. Суми доходів у декларації проставляються у гривнях із копійками.  

Звертаємо увагу, що доходи, отримані в іноземній валюті, перераховують в гривні за курсом НБУ, що діяв на момент отримання таких доходів (пп. 164.4 ПКУ).

Разом з цим відповідно до угод про уникнення подвійного оподаткування платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном. Для зарахування податків необхідно отримати довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об'єкт оподаткування, легалізовану у відповідній закордонній дипломатичній установі України країни, де було отримано дохід. При цьому військовий збір за ставкою 1,5% сплачується без зменшення, оскільки на нього не поширюються угоди про уникнення подвійного оподаткування.

Відповідно до пп.14.1.213 ПКУ, фізичною особою-резидентом вважається фізична особа, яка має місце проживання в Україні. У разі, якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні; якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв'язки (центр життєвих інтересів) в Україні. У разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів протягом податкового року. 

Тож, якщо фізособа має документи, якими зможе підтвердити свій нерезидентський статус (договір про працевлаштування, право на проживання, довідку про резидентський статус в іншій країні тощо), то вона може не декларувати одержані доходи за кордоном. Проте, якщо надати документи фізособа не зможе, то вона повинна задекларувати та оподаткувати отримані доходи за принципом, зазначеним на початку. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»