• Посилання скопійовано

Мотиваційна надбавка працівникам

Організація планує ввести надбавки до окладу всім працівникам. В зв'язку з нестабільною економічною ситуацією підвищення окладів наразі не розглядається. Чи є вичерпний перелік надбавок в законодавстві? Чи можна встановити надбавку для підвищення мотивації та додаткового стимулювання працівників?

Згідно з ст. 97 КЗпП та ст. 15 Закону про оплату праці, зокрема умови запровадження та розміри надбавок встановлюються підприємствами у колективному договорі. У разі, коли колективний договір на підприємстві не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво органом.

Вид мотиваційної надбавки роботодавець може прописати не тільки в колдоговорі, а й у трудовому. Надбавки можуть бути визначенні положенням про преміювання або зазначатися в наказі про прийняття на роботу. Вичерпного переліку надбавок законодавство не містить. І так, роботодавець має право встановити працівникам підприємства надбавку для підвищення мотивації та додаткового стимулювання працівників.

Чотири групи матеріального стимулювання визначені п. 2 розділу І Методрекомендацій №23. До кожної конкретної групи матеріального стимулювання відносяться працівники залежно від зробленого внеску в роботу. Тож даною нормою роботодавець також може скористатися при обранні певного виду матеріального стимулювання конкретній категорії працівників. 

По суті, надбавка — це індивідуальна винагорода працівнику за його високу майстерність, що перевищує передбачену тарифну ставку або посадовий оклад і, як правило, не пов'язана з покладанням на працівника будь-яких додаткових трудових функцій понад ті, що були визначені при укладенні трудового договору.

Найпоширеніші на практиці надбавки, що мають стимулюючий характер це:

  • за високу професійну майстерність;
  • за виконання особливо важливої роботи;
  • за вислугу років.

Тобто надбавка реалізується у формі доплати до заробітної плати і встановлюється на певний термін, після закінчення якого виплата припиняється або продовжується на новий термін. Тож надбавки можуть мати як тимчасовий, так і постійний характер.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202492
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024389
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426