• Посилання скопійовано

Подання повідомлення про прийняття на роботу та звітів у вихідні дні

Працівниця ТОВ з п’ятиденним графіком роботи із суботою та неділею вихідними днями, надіслала в суботу ДПС повідомлення про прийняття працівника. Відділ кадрів каже, що в суботу подавати повідомлення було не можна. Проте працівниця у суботу частенько реєструє ПН та подає бухгалтерські звіти. Чи є це порушенням?

Почнемо з самого повідомлення. Його потрібно надати ДПС після оформлення трудового договору чи наказу, але до фактичного початку роботи працівника. Краще, звісно, це було зробити у п’ятницю. Але заборони повідомити у суботу, або навіть в неділю, немає. 

Отже, якщо роботодавець має КЕП і подає повідомлення про прийняття на роботу працівника в електронному вигляді, то він може зробити це й у вихідний день, і в будь-який час (а не тільки в робочі години). 

А от за не подання повідомлення може бути застосованоштраф, як за порушення інших вимог законодавства про працю (абз. 9 ч. 2 ст. 265 КЗпП) у розмірі 1 МЗП (6700 грн.)Проте, скоріш за все, якщо повідомлення, хоч і запізненням, але буде подано, інспектори Держпраці не штрафуватимуть.  Адже порушення (неподання повідомлення) хоч і було, але воно було виправлено, а із порушенням строків нічого вже не поробиш. 

Крім того, за порушення трудового законодавства може бути накладений  адмінштраф на посадових осіб у розмірі від 30 до 100 нмдг (від 510 до 1700 грн) (ч. 3 ст. 41 КпАП). Але він може бути застосований не пізніш як через 3 місяці з дня виявленнятакого порушення (і те, якщо воно на той момент не буде виправлено – повідомлення залишатиметься не поданим). 

Щодо ПН зазначимо, що згідно з пп. 3 Порядку №1246, якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочій день, такий день вважається операційним днем. Така норма виникла не на порожньому місці: багато хто з бухгалтерів саме в останній день, не дивлячись на те, чи є він для них робочим, працюють над реєстрацією ПН/РК. 

Так само, як і не містить заборони Порядок №557 щодо подання податкових декларацій в електронній формі у вихідний день. В ньому зазначено, що платник надсилає звіт онлайн протягом операційного дня. А операційний день — це частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг (п. 2 розд. 1 Порядку №557). А це будь-який день з 8 до 20 години, окрім часу технічного обслуговування.

Підсумовуючи вищезазначене, розуміємо, що не щоразу, але іноді бухгалтер може у суботу надсилати звіти, реєструвати ПН/РК та надсилати інші документи до ДПС та інших органів. І повідомлення про прийняття працівників на роботу це лише один з можливих варіантів таких документів. І порушення ПКУ тут немає. Але, кожен вихід на роботу має бути зазначено у табелі обліку робочого часу. А виходи на роботу у вихідний – відповідати вимогам КЗпП. 

Зверніть увагу! Сам бухгалтер не має права визначати, в які години він працює, навіть, якщо він переробляє – тобто, залишається після роботи або виходить на роботу (працює з дому) у вихідні дні. 

Добре, якщо про це ніхто ніколи не дізнається. Але ж, в разі використання Е-кабінетів та/або бухгалтерських програм, листування із ДПС, час і дата, коли це було, чітко фіксується. І на це можуть звернути увагу при камеральних або документальних перевірках фахівці ДПС, та повідомити про це Держпрацю. 

При виявленні цього факту при перевірці, може постати питання як оплачена роботу бухгалтера у вихідний день. На даний час робота у вихідні дні компенсується так, як і до війни, тобто керуючись ст. 107 КЗпП працівнику надають інший день відпочинку або оплачують фактично відпрацьовані у вихідний день години в грошовій формі в подвійному розмірі.

Проте, знову ж таки, як робота у вихідні, так і її оплата, є законними тільки в тому випадку, якщо працівника на роботу у вихідний день призначив роботодавець за письмовим наказом (а не з ініціативи працівника!). Якщо бухгалтер самовільно працює у свій вихідний день, на жаль, вона порушує правила трудового розпорядку. А за порушення трудової дисципліни передбачено два варіанти покарання, на вибір роботодавця: догана або звільнення (ст. 147 КЗпП). 

І ще один момент: викликати на роботу можна тільки у виключних випадках, які наведено у ст. 71 КЗпП. А виняток, на те й виняток, що він не має стати за правило. 

Звісно, подача звітів і реєстрація ПН/РК дуже важливі для підприємства, і їх можна кваліфікувати під п. 3 ст. 71 КЗпП, проте, як у керівника підприємства, так і у інспекторів Держпраці може виникнути резонне запитання, чому «аврал»стається часто і чому не можна було цю роботу зробити у робочі дні. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

 • Два заступника директора та повідомлення в РТЦК
  У штатному розписі торгівельної фірми дві однакові посади «заступник директора», але різні функції та оклади. Як провести зміни у назвах посад, щоб один з заступників був «Заступник директора з фінансових питань», а другий - «Заступник директора по виробничим питанням»? Про зміни посад потрібно повідомляти РТЦК?
  Сьогодні 13:0320
 • Упорядкування трудових відносин за однією посадою
  Як упорядкувати трудові відносини з працівниками? Працівник був прийнятий на роботу за строковим договором, на час декретної відпустки іншої працівниці, але з ним призупинено дію ТД, у зв’язку з окупацією території. Зв’язок з цим працівником відсутній. Працівниця вийшла з декретної відпустки, але місце роботи знаходиться на окупованої території, з нею зв'язок є
  Сьогодні 12:0356
 • Як порахувати кількість зароблених днів відпустки в разі тимчасового заступництва?
  Працівник мав за своєю посадою право на 28 к.дн. щорічної основної відпустки. Проте він тимчасово заміняв іншого працівника, посада якого передбачає 30 к. дн. відпустки. Як порахувати кількість зароблених працівником днів відпустки?
  26.09.202338
 • У закордонне відрядження на власному авто: що з добовими?
  Працівник виїхав у відрядження на власному автомобілі 1 вересня. Наступного дня перетнув кордон з Польщею, що засвідчує штамп в паспорті. З якого дня потрібно нараховувати добові 80 євро для закордонного відрядження: з 1 вересня чи з дня перетину кордону - 2 вересня?
  25.09.2023367
 • Як оформити документально графік роботи працівника?
  Чи потрібно при прийомі працівника за сумісництвом вказувати в наказі про прийняття на роботу години роботи? Чи достатньо зазначити в наказі «Прийняти на роботу з посадовим окладом 10 000 грн з оплатою пропорційно відпрацьованого часу»?
  25.09.2023757