• Посилання скопійовано

Оплата добових з 1 квітня 2023 року

Як бути з добовими з 1 квітня? Працівники, які направляються у відрядження можуть повертатися або зупинятися на ніч у знайомих, рахунку з готелю не буде, але є ВН з ОККО про заправку авто. А якщо немає рахунку з готелю, то не має права виплачувати добові. Який вихід? Чи можна застосувати роз'їзний характер роботи, якщо поїздки не щодня? Чи не буде проблемою списання палива?

З 1 квітня 2023 року набуває чинності Закон №2888, який викладає в новій редакції пп. 170.9 ПКУ, який визначає порядок оподаткування суми надміру витрачених коштів/електронних грошей, отриманих на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк.

Так, фактична кількість днів перебування у відрядженні визначається згідно з наказом про відрядження за наявності одного чи декількох документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання та/або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні).

Раніше таких доказів вимагало лише відрядження за кордон (відрядження по Україні підтверджували наказ та невизначені «первинні документи»). Тепер одного наказу про відрядження для цього недостатньо. Не допоможе вже в такому випадку і звіт про відрядження по Україні в довільній формі. Можливо, стане у пригоді посвідчення про відрядження із відмітками про вибуття та прибуття. Воно зараз не є обов’язковим, але ним можна підтвердити факт перебування працівника за місцем відрядження, якщо немає проїзних документів та документів про проживання. 

Отже, якщо менеджери, які відряджаються по Україні та зупиняються у знайомих на ніч, а не в готелі, можна застосувати посвідчення про відрядження із відмітками про вибуття та прибуття, та на його підставі нараховувати та виплачувати добові працівникам. Звісно, що такі відмітки повинно поставити підприємство або ФОП, до якого відряджені працівники.

Про отримані працівниками добові, навіть якщо і не буде інших понесених витрат, потрібно буде скласти авансовий звіт.

Щодо списання пального проблем не виникає, є накладна від ОККО, шляховий лист, є наказ на відрядження, де зазначено, що працівники відбувають у відрядження на службовому автомобілі та звісно ж посвідчення з відмітками.

До речі, перебування у відрядженні можна буде підтвердити документами, що підтверджують виконання операції з використанням платіжних інструментів або іншими документами, що засвідчують вартість витрат. На нашу думку, це можуть бути в тому числі документи про придбання пального в дорозі, харчування у закладах громадського харчування тощо. Проте наразі зміни ще не набрали чинності, отже, немає й практики їх застосування та роз’яснень податківців.

Про те, як правильно впровадити роз’їзний характер роботи для менеджерів ми писали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 139 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • База розрахунку лікарняних при зарплаті нижче мінімальної
    Яка розрахункова сума повинна включатися до середньої заробітної плати для обчислення лікарняних, якщо фактично нарахована заробітна плата за місяць є меншою за мінімальну, але ЄСВ сплачено виходячи з мінімальної заробітної плати (або іншої більшої бази, наприклад, 8000 грн)?
    14.10.202546
  • Нюанси щодо дотримання підприємством регіональних критеріїв критичності
    В лютому 2025 р. підприємство отримало статус критично важливого для територіальної громади, одним з критеріїв, встановлених ОВА, і дотриманим підприємством, був рівень зарплати не менше 20 тис. грн. В вересні 2025 року ОВА змінило перелік критеріїв щодо критичності, серед яких є зарплата не нижче за розмір мінзарплати, помноженої на коефіцієнт 4 (тобто 32 тис. грн). Чи повинно підприємство з вересня дотримуватись нового критерію? Чи його дотримання перевірятиметься при новому поданні на критичність (маємо подаватись в січні 2026 р.)?
    13.10.202550
  • Повідомлення про прийняття працівника/домашнього працівника на роботу/укладення гіг-контракту за договором ЦПХ
    З питання надання роз’яснень стосовно законодавства про працю в частині повідомлення про прийняття працівників (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту слід звернутися до Мінекономіки
    10.10.202550
  • Наказ про звільнення у зв'язку із закінченням строкового договору
    Яка коректна форма наказу про звільнення працівника у зв'язку із закінченням строку дії трудового договору відповідно до пп. 2 ст. 36 КЗпП?
    10.10.202532
  • Працівник у відрядженні: чи можна не виплачувати добові?
    Підприємство не виплатило добові на відрядження. Відрядження відбулося з 04.06.2025 до 06.06.2025 року. Інших витрат по відрядженню не було, оскільки готель було сплачено за безготівковий розрахунок. 01.10.2025 р. з'ясувалось, що забули виплатити добові. Чи можна у цьому випадку добові так і залишити невиплаченими? А якщо виплатити добові із запізненням - у жовтні 2025 р.? Які штрафні санкції?
    10.10.2025379