• Посилання скопійовано

Щомісячна премія у розрахунку середньої зарплати

ТОВ нараховує щомісяця премію за підсумками роботи поточного місяця, наприклад, за серпень 2022 р. - нараховує 31.08.2022 р., а виплачує разом із зарплатою - 07.09.2022 р. В Положенні про оплату праці працівників вказано, що при розрахунку середньої зарплати щомісячні премії відносяться до того періоду, за який вони нараховані. Чи є правомірний такий підхід нарахування? Чи потрібно цю норму прописати в інших документах?

В Положенні про оплату праці працівників, що затверджено підприємством, вказано, що при розрахунку середньої зарплати, наприклад, для нарахування відпустки, щомісячні премії відносяться до того періоду, за який вони нараховані. Тобто якщо серпень потрапляє в розрахунковий період, то премія за серпень відноситься до серпня місяця, а не до вересня, пропорційно відпрацьованим робочим дням. Чи є правомірний такий підхід нарахування?

У абз. 3 п. 3 Порядку №100 зазначено, що премії (у тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються у заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.

Тому якщо у ситуації, що розглядається, мова йде про щомісячну премію, яка нарахована в серпні 2022 за серпень 2022 (тобто, «місяць в місяць»), то перераховувати її суму (розподіляти) не потрібно. Вона повністю потрапляє до розрахунку, як дохід серпня. 

Отже, формулювання, зазначене у Положенні про оплату праці, щодо віднесення щомісячної премії, нарахованої місяць в місяць, до місяця, за який вона нарахована, є правомірним та відповідає нормам Порядку №100.

 

Чи потрібно норму про преміювання прописати в інших документах, окрім затвердженого підприємством Положення про оплату праці?

Згідно зі ст. 2 Закону про оплату праці однією зі складових заробітної плати є інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. До таких виплат відносяться і річні премії.

До інших заохочувальних і компенсаційних виплат включаються винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачено актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (п. 2.3 розділу 2 Інструкції №5).

Умови запровадження та розміри премій і винагород підприємства встановлюють самостійно в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами (ст. 97 КЗпП і ст. 15 Закону про  оплату праці).

Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Тобто преміювання працівників установлюють у Положенні про преміювання, що є додатком до колективного договору, або в Положенні про оплату праці, або в трудовому договорі. Підставою для преміювання буде наказ керівника підприємства.

Отже, якщо преміювання працівників на підприємстві прописано в затвердженому підприємством Положенні про оплату праці, таке Положення є цілком повноцінним документом. Питання, врегульовані цим Положенням, не потребують додаткового врегулювання іншими документами підприємства. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202444
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202482
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024456
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429