Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Трудові відносини

Чи потрібно збільшувати посадові оклади у разі підвищення прожиткового мінімуму з 01.07.2021 р.?

На підприємстві проводили нарахування зарплати за червень 2021 р. із нарахуванням індексації - 3,4%. У липні 2021 року має змінитися прожитковий мінімум, що теж вплине на суму індексації. Бухгалтер стверджує, що з 1 липня є законодавча вимога до підприємства підняти оклади всім працівникам на підприємстві на 3,4%. Всі оклади на сьогодні більші за 6000 грн. Чи насправді законодавство нзобов’язує з 1 липня підвищувати оклади всім працівникам?

Основними законодавчими актами, що регулюють порядок оплати праці та встановлюють мінімальні державні гарантії в оплаті праці, є КЗпП та Закон про оплати праці.

Відразу зазначимо, що роботодавець не зобов’язаний встановлювати посадовий оклад у штатному розписі у розмірі, що не менший  за мінзарплату. На сьогодні, відповідно до ч. 6 ст. 96 КЗпП, мінімальний розмір посадового окладу (тарифної ставки) у штатному розписі не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року (з 1 січня 2021р. – 2270 грн). Тобто для 2021 року мінімальний посадовий оклад складає 2270 грн.

А вже потім додатково, відповідно до ст. 3-1 Закону про оплату праці, якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводить доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати. При цьому при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.

Отже, якщо оклади в штатному розписі встановлені менші за мінімальну зарплату, проте вони перевищують діючий прожитковий мінімум для працездатних осіб, це не є порушенням трудового законодавства.

Щодо необхідності підвищення посадових окладів

Відповідно до ст. 5 Закону про оплати праці, організація оплати праці здійснюється на підставі:

  • законодавчих та інших нормативних актів;
  • генеральної угоди на національному рівні;
  • галузевих (міжгалузевих), територіальних угод; колективних договорів; трудових договорів; грантів.

Своєю чергою, статтею 21 Закону про оплату праці визначено,  що працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору. Розмір заробітної плати може бути нижчим за встановлений трудовим договором та мінімальний розмір заробітної плати у разі невиконання норм виробітку, виготовлення продукції, що виявилася браком, та з інших, передбачених чинним законодавством причин, які мали місце з вини працівника.

Колективним договором, а якщо договір не укладався - актом роботодавця, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці (ст. 6 Закону про оплату праці).

Отже, якщо колдоговором (або іншим актом роботодавця) передбачено підвищення окладів (ставок) у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму протягом року, то  відповідно  це потрібно зробити, підвищивши  посадові оклади для усіх працівників. Якщо такої вимоги немає, підвищувати оклади з 1 липня 2021 року роботодавець  не зобов’язаний. Тобто збільшення прожиткового мінімуму не є  прямою підставою для підвищення окладів працівників, однак такий порядок може бути передбачено колективним або трудовим договором.

Таким чином, підприємство самостійно вирішує з урахуванням власних фінансових можливостей та інших умов коли підвищувати посадові оклади, на скільки, яким категоріям працівників тощо, при цьому зростання бюджетних показників прямо на факт підвищення не впливає.  Головне – виконати мінімальні державні гарантії, зокрема: з 1 січня 2021 року мінімальний розмір посадового окладу (тарифної ставки) у штатному розписі має бути встановлений у розмірі не менше 2270 грн, а мінімальна зарплата нарахована за повністю виконану місячну норму праці — не менше 6000 грн ( з 1 грудня  2021 р. – 6500 грн).

Тому, якщо наразі оклади вищі, ніж 6000 грн, підвищення прожиткового мінімуму не зобов’язує підвищувати оклади.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Індексація , Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі