• Посилання скопійовано

Офіс в одному місті, а працівник проживає в іншому: що з відрядженням?

Юридична адреса підприємства знаходиться в м. Києві, а працівник проживає в іншому місті. Перебуваючи у відрядженнях зупиняється в готелях м. Києва та інших міст. Чи може підприємство віднести на витрати оплату готельних послуг? Чи не будуть вони вважатись додатковим благом? Як це відобразити у звітності?

Із ситуації, що розглядається, зрозуміло, що працівник підприємства, яке зареєстроване в м. Києві, а сам прожаває в іншій області, постійно розїжджає по містах України. Ані в наказі про прийняття на роботу, ані в договорі не обумовлений характер роботи та його оплата. Чи є це відрядженням чи роз’їздним характером роботи для відонесення до витрат підприємства готельних послуг, давайте розберемося.

Відповідно до Інструкції №59 (яка є для бюджетних підприємств, але використовується і приватними підприємствами) службовим відрядженням вважається поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк до іншого населеного пункту для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи (місцем постійної роботи для них є населений пункт, визначений у наказі про прийняття на роботу).

Своєю чергою, роз’їзний характер робіт, згідно з п. 2 Положення №169, передбачає виконання робіт на об’єктах (монтажних, налагоджувальних, ремонтних і будівельних), розташованих на значній відстані від місця розташування організації, у зв’язку з поїздками у неробочий час від місця знаходження організації (збірного пункту) до місця роботи на об’єкті й назад.

До початку роботи за укладеним трудовим договором власник підприємства або уповноважений ним орган (керівник) зобов’язаний, зокрема, визначити працівникові його робоче місце (ст. 29 КЗпП). 

Таке робоче місце може бути розташоване і поза місцезнаходженням (юридичною адресою) підприємства, а, зокрема, в іншій місцевості (населеному пункті). Навіть, якщо підприємство не має відокремлених підрозділів, можливість роботи працівника в іншому населеному пункті також не виключається - в тому числі  на дому. Всі ці моменти повинні бути прописані в трудовому договорі або посадовій інструкції працівника. Табель на такого працівника заповнюється за фактичними даними про відпрацьований ним час.

Оформлення працівника в іншому місті загалом не відрізняється від інших випадків прийняття працівників на роботу. Проте, для уникнення можливих запитань під час перевірок, у наказі про прийняття на роботу (або у трудовому/колективному договорі) має бути зазначене місце постійної роботи в іншому населеному пункті.

Якщо умови виконані, то скерування працівника за дорученням підприємства в інші населені пункти буде відрядженням. Навіть скерування працівника до підприємства в м. Київ буде для нього відрядженням.

Також рекомендуємо створити на підприємстві Положення про відрядження, у якому визначити, які поїздки працівників будуть вважатися відрядженнями саме на цьому підприємстві, і прописати в ньому саме такі ознаки  відряджень, які притаманні саме цьому підприємству, в тому числі і поїздки працівників з місця їх роботи до головного офісу в іншому населеному пункті.

Тож, в такому разі, підприємство відповідно до ст. 121 КЗпП повинен виплачувати працівнику добові та повертати витрачені ним кошти, в т.ч. на проживання за поданим авансовим звітом та підтверджуючими документами в оригіналі (відшкодування проводять за наявності двох документв: рахунку та чеку РРО).

Звертаємо увагу, що добові витрати не потребують спеціального документального підтвердження (пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ).

Компенсація підприємством витрат працівнику на проживання, яке пов'язане з відрядженням не потребує відображення в єдиній зарплатній звітності.

Витрати на проживання, що не підтверджені документально, або взагалі не відшкодовують, або відшкодовують за рішенням керівника підприємства з обов’язковим включенням до оподатковуваного доходу відрядженого працівника як додаткове благо та оподатковується ПДФО за ставкою 18%.

Дохід, отриманий платником податку як додаткове благо? відображається у єдиній зарплатній звітності у Додатку №4ДФ за ознакою доходу "126".

Крім того, доходи, отримані як додатково благо, є об'єктом оподаткування військовим збором за ставкою 1,5%. Не підтверджені документально витрати на відрядження не є базою для нарахування ЄСВ відповідно до п. 6 Порядку №1170, а отже, і внесок на них не нараховують, відповідно в Додатку 1 єдиної зарплатної звітності не відображається.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202444
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202482
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024456
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202429