• Посилання скопійовано

Відрядження директора-засновника, який не є працівником

Чи може приватне підприємство повертати кошти за авансовими звітами (відрядження, участь у виставках) директору, який є його власником та не отримує заробітну плату? Які податкові наслідки? Чи виникає у даному випадку додаткове благо до ПДФО, ВЗ?

Відповідно до пп. 170.9.1 “а” ПКУ  не є доходом платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому зако-нодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме на:

• проїзд (у т.ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у т.ч. на орендованому транспор-ті);

• оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких ра-хунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень;

• оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, в т.ч. будь-які збори і подат-ки, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат.

Зазначені витрати не будуть об’єктом оподаткування ПДФО за наявності підтвер-джуваних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квит-ків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у т.ч. електронних квитків за наяв-ності посадкового талона, якщо його обов’язковість передбачена правилами перевезення на відповідному виді транспорту, та розрахункових документів про їх придбання за всіма видами транспорту, в т.ч. чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в т.ч. бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.

Крім того, для скерування директора-засновника у відрядження видається наказ, у якому слід зазначити термін та мету такого відрядження, мета поїздки має збігатися з ос-новною діяльністю підприємства. Наприклад, це може бути документальне підтвердження участі засновника у переговорах, виставках  і, як наслідок, укладений контракт або участь у конференції, тематика якої збігається з діяльністю підприємства. 

Зазначимо, що у статуті підприємства зазначаються, зокрема, органи управління, їх ком-петенція та порядок прийняття ними рішень (ст. 88 та ст. 89 ЦКУ): 

• його органи;

• посадові особи, склад і порядок обрання яких визначається залежно від виду това-риства;

• у визначених законом випадках учасники товариства.

Засновники товариства мають право брати участь в управлінні товариством у поряд-ку, передбаченому Законом про ТОВ та статутом товариства (ст. 5 Закону про ТОВ). У статуті товариства зазначають відомості про органи управління, а це, зокрема, виконавчий орган товариства, що здійснює управління поточною діяльністю товариства. 

Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосеред-ньо або через уповноважені органи призначає керівника підприємства, який є підзвітним власнику чи його уповноваженому органу. Керівник підприємства відповідно до статуту є посадовою особою цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи (ч. 3 ст.65 ГКУ). 

Виходить, засновник є членом керівного органу підприємства. 

Таким чином, сума відшкодованих витрат на відрядження, в межах фактичних витрат та на підставі підтверджувальних документів, не є додатковим благом засновника, не опода-тковується ПДФО і ВЗ, оскільки він є членом керівного органу підприємства.

Витрати на відрядження, які не є оподатковуваним доходом, не відображають у формі №1ДФ.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Інвентаризація резерву відпусток, до якого включені мобілізовані працівники
    На підприємстві проводиться інвентаризація резерву відпусток за 2024 та оформлені мобілізовані працівники, які мають дні невикористаної відпустки набутих до мобілізації. Чи потрібно рахувати суму самої компенсації?
    11.01.20253
  • Головбух за директора без звільнення від обов’язків
    Директор підприємства перебуває у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану. Планується, що головбух буде виконувати функції і директора, і головного бухгалтера без звільнення з посади з перереєстрацією директора в ЄДР. Через ситуацію, що склалася постали наступні питання. Питання: 1. Чи можна перевести директора на іншу, не керівну посаду та залишити у відпустці без збереження зарплати на час воєнного стану й надалі? 2. Як краще оформити головбуха новим директором: для цього підійде суміщення з доплатою? В якому розмірі встановити доплату? 3. Чи треба бухгалтеру як директору новий КЕП на 1 особу – за директора та за головбуха? 4. Чи треба повідомляти податкову чи достатньо змін в ЄДР та нових підписів? 5. Чи може директор/головбух працювати дистанційно, якщо діяльності майже нема, просто подавати звіти?
    11.01.2025653
  • Перенесення відпустки через дні хвороби за листком непрацездатності
    Працівник пішов у чергову відпустку з 24.06.24 по 17.07.24 р., відпустку оплатили 22.06.2024 р. з відповідним відображенням у Додатках 1 та 4ДФ за ІІ квартал 2024 р. З 03.07.2024 по 16.12.2024 відкритий листок непрацездатності, надано статус інваліда. Відпустку продовжено з 17.12.2024 р., є наказ про її перенесення з 17.12.2024 р. Як відобразити це у додатках єдиної звітності за ІV квартал 2024 р. Провести утримання ВЗ та нарахування ЄСВ?
    11.01.20257
  • Індексація зарплати у січні 2025 р. при звільненні працівника в середині місяця
    Працівник звільняється 15 числа. Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату пропорційно відпрацьованому часу? Чи потрібно нараховувати індексацію на зарплату з січня 2025 року, якщо підняття зарплати було в квітні 2024 року?
    10.01.2025516
  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20257425