Компенсація вартості добових, проїзду та проживання
Згідно з ст. 121 КЗпП працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються:
- добові за час перебування у відрядженні;
- вартість проїзду до місця призначення і назад:
- витрати щодо найму житлового приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.
При цьому, підставою для компенсації працівнику таких витрат є поданий ним авансовий звіт, у якому зазначаються понесені витрати, а також додаються первинні документи, які підтверджують їх понесення. Для нарахування суми компенсації за добові витрати підтверджувальним документом буде наказ керівника на направлення працівника у відрядження, а у разі перебування працівника за кордоном - ще й відмітка Держприкордонслужби у паспорті про перетин кордону.
Таким чином компенсувати вартість проїзду та проживання підприємство повинно лише у тому випадку, якщо працівник зазначить такі витрати у своєму авансовому звіті та надасть відповідні підтверджувальні документи (квитки, рахунки за проживання тощо). Якщо ж працівником це зроблено не буде, то обов’язку компенсувати такі витрати не виникає.
Як рахувати добові?
Відповідно до п. 4 Інструкції №59 за кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові.
При цьому, визначення кількості днів відрядження для виплати добових проводиться з урахуванням дня вибуття у відрядження й дня прибуття до місця постійної роботи, що зараховуються як два дні.
При відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові відшкодовуються як за повну добу.
Проте варто зауважити, що зазначені вище норми, передбачені Інструкцією №59, обов’язково застосовуються лише підприємствами, які фінансуються за рахунок держбюджету. Приватні підприємства розраховують добові витрати ґрунтуючись на власнорозробленому Положенні про відрядження (з яким повинні бути ознайомлені працівники), а також на підставі трудового (колективного) договору з працівниками. Тобто госпрозрахункові підприємства можуть використовувати Інструкцію №59 як рекомендаційну.
Отже, підприємство вправі самостійно встановити, чи оплачується (та в якому розмірі, за яких умов) день вибуття та прибуття працівника з відрядження. Інша кількість днів перебування працівника у відряджені розраховується як доба з 00:00 по 24:00 годину.
Водночас, ще раз нагадаємо, що працівники підприємства повинні бути в обов’язковому порядку ознайомлені з Положенням про Відрядження на підприємстві та погоджуватися з його умовами.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити