Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Переведення з одного виду пенсії на інший

Після призначення пенсії за віком (з 2004 р.) жінка продов­жила працювати. Кожні 2 роки їй проводився перерахунок пенсії, крім останніх двох років (за які відповідні документи на перерахунок нею не було надано). Насьогодні їй може бути призначено інвалідність ІІ чи ІІІ групи. Чи має жінка право на перерахунок пенсії?

Відповідно до ст. 10 Закону України від 09.07.2003 р. №1058-IV «Про загально­обов’я­зкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон № 1058) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності чи у зв’язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може бути враховано заробітну плату (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону № 1058 (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший), із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який було враховано під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст. 40 Закону № 1058 (за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком).

Отже, у разі визнання жінки інвалідом вона матиме право на перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності.  При цьому розмір її пенсії визначатиметься (за її бажанням) або лише з урахуванням матеріалів пенсійної справи, або і з урахуванням додатково наданих документів (страховий стаж та заробіток, набутий після останнього перерахунку, враховуватиметься за даними персоніфікованого обліку). Проте при обчисленні пенсії по інвалідності застосують показник середньої заробітної плати по країні, який було враховано жінці під час попереднього перерахунку пенсії за віком (1 197,91 грн — середня заробітна плата по країні, яка застосовується при визначенні розміру пенсій, за 2007 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення»). Тобто новий показник середньої заробітної плати (той, що застосовується для призначення пенсій у 2016 р.) не застосовуватиметься. Якщо б жінка отримувала пенсію по інвалідності, то при переведенні вперше на пенсію за віком з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу та заробітку за періоди, визначені ст. 40 Закону № 1058 застосували б новий показник.

Зверніть увагу, що згідно з частиною першою ст. 33 цього Закону  пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи — 100 % пенсії за віком; інвалідам II групи — 90 % пенсії за віком; інвалідам III групи — 50 % пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону.

Тобто переведення з пенсії за віком на пенсію по інвалідності ІІ чи ІІІ групи може призвести до зменшення розміру її пенсії.

Крім того, жінка має право на проведення перерахунку пенсії за віком з урахуванням страхового стажу, набутого після останнього перерахунку пенсії, при цьому заробітна плата визначатиметься за періоди, зазначені в частині першій ст. 40 Закону №1058 (за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за перерахунком пенсії (місяць надання заяви до управління Пенсійного фонду України), або за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 р. незалежно від перерв та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 р. до місяця звернення за перерахунком пенсії (місяця надання заяви до управління Пенсійного фонду України)).

Джерело
Вісник. Офіційно про податки
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Пенсія , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі