Запитання: У січні 2016 р. через ліквідацію підприємства шляхом приєднання особу було переведено на підприємство-правонаступника з збереженням зарплати. На підприємстві, до якого приєднали підприємство, особа працювала як на основному місці роботи з тарифною ставкою 3 360 грн. На підприємстві, що ліквідовувалось, особа працювала за сумісництвом з тарифною ставкою 3 880 грн (19 січня 2016 р. підприємство припинило госпдіяльність). 20 січня 2016 р. на підприємстві-правонаступнику наказом про кадрове переміщення особі збільшено тарифну ставку з 3 360 грн до 7 240 грн, а 1 лютого 2016 р. цим же наказом, без попередження, тарифну ставку знову зменшено до 3 360 грн. Чи можна в судовому порядку оскаржити зменшення тарифної ставки, оскільки попередження за два місяці не було?
Відповідь:
З огляду на умови запитання фактично збільшення та зменшення тарифної ставки не відбулось.
Спробуємо пояснити:
1. Юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників (ч. 1 ст. 104 ЦКУ)
2. Передача прав та обовязків, майна відбувається за ліквідаційним балансом, який також відображає й суми “заборгованості” оплати за заробітною платою на дату ліквідації. Тобто, в результаті приєднання, виплата заробітної плати працівнику (за умовами запитання — за сумісництвом) належить вже здійснити саме правонаступнику.
3. Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором (ч. 2 ст. 32 Кодексу законів про працю).
Відтак, для того, щоби звертатись до суду необхідно чітко знати, що у наказі на кадрове переміщення прямо вказано на збільшення саме тарифної ставки з 3360,00 грн до 7240,00 грн. Адже не буде вважатись зміною тарифної ставки, якщо у наказі зазначено про більшу суму оплату праці лише за січень 2016 року у зв'язку з реорганізацією підприємства шляхом приєднання.
Втім, ми не виключаємо, що у наказі про переведення у січні 2016 року вказано, що працівнику збільшено тарифну ставку зі внесенням відповідних змін до штатного розпису. В такому разі, подальше зменшення оплати праці з 01.02.2016 року в односторонньому порядку вважатиметься порушенням трудового законодавства. Оскільки нові істотні умови праці, до яких належить і розмір оплати праці, і які є погіршеними у порівнянні із попередніми, повинні застосовуватися тільки за двох умов: через 2 місяці після прийняття рішення про них і за умови вчасного попередження про це працівника (це прямі вимоги ст. 32 КЗпП). В такому випадку працівник має право вимагати, зокрема, позовом до суду, поновлення попередніх умов оплати праці. Але без отриманих на руки наказів про збільшення та про зменшення оплати праці працівника, звернення до суду бажаного результату не принесе.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити