Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Розмір зарплати за першу половину місяця має бути не менше оплати за фактично відпрацьований час

На підприємстві період, за який здійснюється нарахування авнсу співпадає з датою його виплати (тобто зарплата за період з 1-го по 18-е число місяця виплачується 18 числа). Зарплата за другу половину місяця (з 19-го числа по останній день місяця) виплачується 3-го числа наступного місяця. Чи є в цьому випадку порушення трудового законодавства?

Строки та періодичність виплати заробітної плати працівникам закріплені в ст. 115 КЗпП і ст. 24 Закону «Про оплату праці».

Відповідно до ст. 115 КЗпП, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Отже, виплата зарплати повинна здійснюватися:

  • у робочі дні за графіком роботи підприємства;
  • не рідше ніж двічі на місяць, а проміжок часу між цими двома виплатами не має перевищувати 16 календарних днів;
  • не пізніше 7-ми днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Визначаючи в колдоговорі (іншому нормативному акті роботодавця, погодженому з профспілкою) конкретні дати для виплати зарплати, роботодавцям необхідно дотримуватись одночасно всіх наведених вище умов.

З огляду на це, можна сформулювати конкретні  числа місяця, у які потрібно вкластися під час виплати зарплати за першу половину місяця (аванс) і за звітний місяць:

  • зарплата за місяць має виплачуватися не пізніше 7-го числа місяця, а отже, повинна провадитися в період із 1-го по 7-е число.
  • якщо зарплата за місяць виплачується із 1-го по 7-е число місяця, тоді, аби дотриматися проміжку не більш ніж 16 календарних днів між виплатами, аванс має виплачуватися із 16-го по 22-е число. Аналогічні дати наводило й Мінсоцполітики в листі від 09.12.2010 р. № 912/13/155-10.

Конкретні строки виплати авансу та зарплати необхідно прописати в колдоговорі чи іншому нормативному акті роботодавця, наприклад, у Положенні про оплату праці, що погоджені з виборним органом первинної профспілки чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а за відсутності таких органів — представниками, обраними й уповноваженими трудовим колективом).

Таким чином, якщо на підприємстві виконуються вимоги про проміжок між виплатами не більше 16 календарних днів, термін виплати не пізніше 7 числа після закінчення періоду, за який здійснюється відповідна виплата, а також  розмір  зарплати за першу половину місяця  складає не менше оплати за фактично відпрацьований час (18 числа здійснюється  оплата за роботу в період з 1 по 18 число включно), то вимоги трудового законодавства  дотримано і порушень тут немає.

Щодо періоду, за який слід виплачувати зарплату за першу половину місяця – див. тут.

Першою половиною місяця є період з 1-ого по 15-те число. Саме такої думки і Мінсоцполітики. У їхньому листі від 23.07.2018 р. №1305/0/101-18/28  зазначено, що першою половиною місяця вважається 15 календарних днів, з 1-ого по 15-те число. А другою половиною - з 16-ого і до 30, 31. Далі зазначено, що виплата заробітної плати здійснюється за фактично відпрацьований час на підставі Табеля обліку робочого часу, який заповнюється за звітний місяць з 1-ого по 15-те та з 16-ого по 31-е число. Докладніше – тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 10

Новини по темі

Консультації по темі