Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Чи може засновник виконувати обов’язки директора без зарплати?

ТОВ зареєстровано 29.08.2019 р. За рішенням засновника його було призначено директором. Наказу про призначення та інформацію до ДПС не подавали. З 01.10.2019 р. на посаду директора прийнято іншу фізособу (складено наказ, встановлено оплату, повідомлено ДПС). Чи потрібно було нараховувати зарплату засновнику?

Згідно з ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ засновник може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів.

При цьому, якщо трудового договору немає, то немає й обов’язку нараховувати або виплачувати засновнику заробітну плату. Тим більше жодна законодавча норма не зобов’язує власника підприємства укладати угоди з самим собою, в т. ч. і трудовий договір.

Своєю чергою, варто звернути увагу, що засновник виконує управлінські повноваження, а не трудові. Отже, не потрібно видавати наказ (розпорядження) про призначення засновника на посаду директора, робити запис у трудовій книжці, повідомляти територіальні органи ДПС про початок роботи на посаді директора.

Таким чином, якщо засновник не перебував в трудових відносинах із підприємством, не потрібно нараховувати заробітну плату і сплачувати з неї ЄСВ, ПДФО та військовий збір.

Однак, для того, щоб у податківців не було підстав для нарахування штрафних санкцій (зокрема, за неоформленого директора) виконання управлення підприємство засновником повинно бути відповідним чином оформлено статутними документами.

В статуті підприємства слід зазначити порядок управління підприємством засновником (без оформлення із ним трудових відносин). Таке право засновника необхідно оформити рішенням загальних зборів (або рішенням засновника, якщо він один), в якому потрібно передбачити пункт, що дозволяє виконувати управління підприємством одному з його учасників.

У протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов’язково необхідно вказати, що:

  • керівник-засновник може діяти від імені підприємства без довіреності,
  • із керівником-засновником не укладається трудовий договір,
  • керівник-засновник не отримує винагороди за виконання своїх обов’язків.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі