Головна Усі консультації Праця та соціальний захист Оплата праці

Визначаємо кількість наднормових годин за підсумованим обліком робочого часу

Норма годин для розрахунку наднормових береться з умов «п’ятиденки». Оплата праці погодинна. У квітні 2018 р. за індивідуальним графіком працівника повинно було бути 192 години, але оскільки працівник був у відпустці, то він відпрацював 144 години. Чи потрібно платити наднормові?

Обліковий період за підсумованого обліку робочого часу встановлюється в колективному договорі підприємства. Він охоплює робочий час і години роботи у вихідні і святкові дні, години відпочинку. Щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді.

Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди - декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо. У сільському господарстві (в рільництві) може застосовуватися розрахунковий річний період (від початку весняно-польових до закінчення осінньо-польових робіт). Для окремих категорій працівників морського, річкового та залізничного транспорту, обліковим періодом може бути тур (час з моменту явки на роботу для поїздки до моменту явки на роботу для наступної поїздки) (п. 6  Методичних рекомендацій №138).

Відповідно до ст. 61 КЗпП режим підсумованого обліку робочого часу може вводитись на безперервно працюючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.

У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад установлений робочий час в обліковому періоді.

Відповідно до п. 12 Методичних рекомендацій №138 підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період. Облік робочого часу за кожним працівником має провадитись наростаючим підсумком з початку встановленого облікового періоду. Норма робочого часу за обліковий період визначається за календарем з розрахунку шестиденного робочого тижня, семигодинного робочого дня (чи відповідного скороченого робочого дня) з урахуванням скороченого робочого часу напередодні вихідних днів - до 5 годин і напередодні святкових і неробочих днів - на 1 годину.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

У порядку, встановленому в колективному договорі, норма робочого часу за обліковий період може визначатися за графіком п’ятиденного робочого тижня. Враховуючи те, що при п’ятиденному робочому тижні КЗпП не передбачає встановлення конкретної тривалості щоденної роботи, норма робочого часу за обліковий період визначається шляхом множення часу тривалості робочого дня на кількість робочих днів за календарем п’ятиденного робочого тижня, що припадають на цей період, з рівною тривалістю кожного робочого дня, з урахуванням її скорочення напередодні святкових і неробочих днів та вихідними днями в суботу і неділю.

Загальна кількість надурочних годин за обліковий період визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період. При підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду виключаються дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, упродовж якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання своїх трудових обов’язків (відпустка, виконання державних або громадських обов’язків, тимчасова непрацездатність тощо).

 

Приклад. На підприємстві встановлений обліковий період - квартал.

Норма тривалості робочого часу, розрахована за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю та тривалості часу роботи протягом кожного робочого дня 8 годин при 40-годинному робочому тижні, враховуючи скорочення робочого часу напередодні святкових та неробочих днів, у першому кварталі 2018 року становитиме 495 години, з них у січні – 168 годин, в лютому - 160 годин, у березні - 167 годин.

Працівник у період з 12.03.2018 р. до 25.03.2018 р. (включно) не працював у зв’язку з щорічною відпусткою, тобто був відсутній на роботі відповідно до чинного законодавства за графіком п’ятиденного робочого тижня 80 годин.

У цьому випадку нормальна тривалість робочого часу, яку повинен відпрацювати цей працівник, становитиме в січні - 168 годин, в лютому - 160 годин, в березні - 87 годин (167 - 80), а всього за квартал 415 годин.

Якщо, наприклад,  працівник фактично відпрацював у січні 170 годин, в лютому - 170 години, а в березні - 101 години, тобто всього за квартал 441 години, то кількість надурочних годин складатиме 26 годин (441 - 415).

 

Повернімось до умов запитання.

Якщо встановлено обліковий період місяць, то в цьому конкретному випадку наднормові години обчислюватимуться  так:

Норма тривалості робочого часу, розрахована за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними днями у суботу та неділю та тривалості часу роботи протягом кожного робочого дня 8 годин при 40-годинному робочому тижні, враховуючи скорочення робочого часу напередодні святкових та неробочих днів, у квітні - 159 годин.

Працівник перебував у відпустці 6 днів, тобто був відсутній на роботі відповідно до чинного законодавства за графіком п’ятиденного робочого тижня 48 годин. Тож у цьому випадку нормальна тривалість робочого часу, яку повинен відпрацювати цей працівник, становитиме в квітні  111 годин (159 - 48).

Якщо, наприклад,  працівник фактично відпрацював у березні - 144 години, то кількість надурочних годин складатиме 33 години (144 - 111).

З умов запитання, на жаль, не зрозуміло, який обліковий період встановлено на підприємстві.

Тож рекомендуємо діяти за аналогією з наведеними прикладами,  але вже застосовуючи обліковий період встановлений на підприємстві.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Галина Казначей
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Оплата праці
Теги:
Заробітна плата , Трудові відносини

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі