Помилкові кошти
У Інструкції №22 наведено такі визначення:
- неналежний платник - особа, з рахунку якої помилково або неправомірно переказана сума коштів;
- помилкове списання/зарахування коштів - списання/зарахування коштів, унаслідок якого з вини банку або клієнта відбувається їх списання з рахунку неналежного платника та/або зарахування на рахунок неналежного отримувача;
- неналежний отримувач - особа, якій без законних підстав зарахована сума переказу на її рахунок або видана їй у готівковій формі.
Своєю чергою, ст. 1212 ЦКУ зобов’язує особу, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), повернути потерпілому це майно.
Таким чином, помилково отримані кошти неналежним отримувачем повинні бути повернені їх відправнику.
Чи потрібно розраховувати курсові різниці?
Згідно з п. 5 П(С)БО 21 операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на початок дня, дати здійснення операції (дати визнання активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат).
При цьому, відповідно до п. 8 П(С)БО 21 визначення курсових різниць за монетарними статтями в іноземній валюті проводиться на дату балансу, а також на дату здійснення господарської операції в її межах або за всією статтею (відповідно до облікової політики).
Водночас, монетарні статті - статті балансу про грошові кошти, а також про такі активи й зобов'язання, які будуть отримані або сплачені у фіксованій (або визначеній) сумі грошей або їх еквівалентів.
Оскільки помилково отримані кошти будуть повертатись грошовими коштами, то вони є монетарною статтею балансу. Своєю чергою, виключень щодо ненарахування курсових різниць за сумами помилково отриманих коштів положеннями бухгалтерського обліку не встановлено.
Тому вважаємо, що на суми помилково отриманих коштів підприємство має нараховувати курсові різниці в загальному порядку.
Бухоблік
Бухгалтерський облік помилково отриманих коштів в іноземній валюті ведеться на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» у кореспонденції з рахунком 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»:
- Дт 312 Кт 685 – отримання помилкових коштів;
- Дт 685 Кт 312 – повернення помилково отриманих коштів.
Курсові різниці при цьому відображаються у гривневому еквіваленті такими записами:
- Дт 312 Кт 714 – позитивна курсова різниця;
- Дт 945 Кт 312 – від’ємна курсова різниця.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити