• Посилання скопійовано

Розрахунки між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями здійснюються виключно через банки

Працівник за свої кошти у валюті (умовно 300 доларів), за дорученням підприємства, придбав певну ліцензію, яка буде використовуватись в госпдіяльності підприємства. За яким курсом потрібно повернути кошти працівнику: на дату придбання ліцензії, чи на дату повернення коштів працівнику (складання авансового звіту)?

Порядок проведення розрахунків за валютними операціями з використанням готівкової іноземної валюти регулюється розділом VI Положення №2.

Відповідно до п. 42 Положення №2, резиденти - юрособи і фізособи-підприємці, представництва юросіб-нерезидентів мають право проводити розрахунки щодо забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон, а також розрахунки з оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном, із використанням знятої для цих цілей із власних поточних рахунків готівкової іноземної валюти.

Згідно з  п. 43 Положення №2,  юрособи - резиденти, представництва юросіб-нерезидентів, які мають власні транспортні засоби (орендують, фрахтують), мають право використовувати готівкову іноземну валюту з поточних рахунків для здійснення розрахунків з оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном.

Водночас розрахунки між резидентами і нерезидентами за поточними торговельними операціями здійснюються виключно через банки ( п. 28 та п. 31 Положення №2).

Своєю чергою, відповідно до ст.1 Закону про ЗЕД,  товар - будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі).

Таким чином, юрособи-резиденти, ФОП та представництва юридичних осіб-нерезидентів можуть проводити розрахунки з використанням готівкової інвалюти, знятої з власних поточних рахунків, для:

  • забезпечення витрат на відрядження працівників за кордон (всі ці витрати прописані у пп. 170.9.1 ПКУ);
  • оплати представницьких витрат на організацію офіційних заходів за кордоном;
  • оплати експлуатаційних витрат, пов’язаних з обслуговуванням власних (орендованих, зафрахтованих) транспортних засобів за кордоном.

Щодо решти операцій, то по них валютні розрахунки в готівковій формі між СГ - резидентами та нерезидентами заборонені і мають здійснюватися виключно через банківські установи.

 А тому операція, яка наведена в запитанні, є забороненою, оскільки порушує норми валютного законодавства.

Щодо компенсації витрат у закордонному відрядженні див. туттут, тут.

Також читайте нашу консультацію про аналогічні операції

Ця консультація готувалася у 2018 році, коли діяли обмеження щодо валютних розрахунків корпоративними платіжними картками. Зараз ці обмеження частково зняті, про це читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Банки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Банки»

  • Чи потрібно завіряти печаткою банку роздруковану платіжну інструкцію при сплаті через банківські сервіси?
    Чи потрібно завіряти печаткою банку роздруковану платіжну інструкцію, сформовану в електронній формі, або надавати інші розрахункові документи з метою підтвердження понесених платником податку сум витрат при реалізації ним права на податкову знижку, якщо сплату здійснено дистанційно через банківські сервіси Приват 24, Ощад 24/7 інші?
    06.05.20252 645
  • Відшкодування процентів Фондом розвитку – бюджетний грант: як врахувати перехідні операції?
    ТОВ отримало державну підтримку від Фонду розвитку підприємництва у вигляді компенсації процентів за отриманим кредитом. У 2023 р. за цією компенсацією не визнавалися ані доходи, ані витрати. З 18.01.2024 р. Фонд розвитку підприємництва внесено до Переліку надавачів бюджетних грантів. За якою датою визнавати дохід щодо цієї фінансової підтримки? Як визнати податкові різниці при обчисленні податку на прибуток?
    02.05.202492
  • За якою ставкою дисконтувати довгостроковий кредит за програмою 5-7-9?
    ТОВ – платник податку на прибуток у 2020 році отримало довгостроковий кредит в банку за програмою 5-7-9. При отриманні кредиту було прийняте рішення дисконтувати його за ставкою рефінансування НБУ. Розмір ставки дисконтування переглядався щоквартально. Чи можна переглядати ставку щорічно або відмовитися від дисконтування цього кредиту?
    02.02.2023532
  • Сплата процентів за кредитом від нерезидента, якщо додаток до договору не зареєстрований в НБУ
    28.02.2022 р. закінчився договір кредиту від нерезидента. Сторони підписали додаток до нього, бо борг ще не виплачено. Відсотки нараховувались та списувались до витрат протягом 9 місяців. Зараз з’ясувалося, що додаток не зареєстрований в НБУ. Обслуговуючий банк відмовляється перераховувати відсотки за незареєстрованим додатком. Які наслідки несплати відсотків та віднесення до витрат цих сум?
    12.10.2022206
  • Використання е-ліміту юрособою в межах 2 000 000 євро
    Які документи потрібно надати до банку для проведення інвестиції за кордон в межах ліміту? Чи може юрособа перерахувати кошти в межах е-ліміту на рахунок в іншій державі? Як в обліку відображаются операції з використання е-ліміту?
    15.02.2022141