В бухгалтерському обліку визнані штрафні санкції за невиконання підприємством законодавства та умов договорів належать до інших витрат операційної діяльності та відображаються за дебетом субрахунку 948 "Визнані штрафи, пені, неустойки" і кредитом субрахунку 685 «Інша кредиторська заборгованість» (згідно з Інструкцією №291). На кінець звітного періоду ці витрати списуються на зменшення фінансового результату підприємства проведенням Д-т 791 К-т 948.
Отже, в фінансовій звітності такі нараховані штрафні санкції не відображаються як окрема стаття балансу (хіба що заборгованість за ними за кредитом субрахунку 685, яка, оскільки йдеться про штраф, який сплачується до бюджету, відображатиметься у пасиві балансу у складі поточної кредиторської заборгованості за розрахунками із бюджетом (рядок 1620). Але вона враховуватиметься у формуванні фінансового результату (рядок 2180 «Інші операційні витрати», звіт про фінансові результати).
Що стосується обліку з податку на прибуток, то ДФС у листі від 05.10.2015 р. №21051/6/99-99-19-02-02-15 зазначила, що розділом III Податкового кодексу не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці за штрафами, пенею, неустойкою (така ситуація збереглася і в 2016 році).
Згідно з п. 6 П(С)БО 16, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Понесені витрати у вигляді визнаних платником податку штрафів, пені, неустойки за порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання беруть участь при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку без подальшого його коригування на такі витрати.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись