• Посилання скопійовано

Звітування з податку на доходи нерезидентів платником ЄП (2%)

Підприємство подало декларацію з податку на прибуток за І кв. 2022 р., вказавши там і в додатку ПН в тому числі виплати нерезидентам. З квітня перейшли на ЄП (2%). До кінця року також були виплати нерезидентам. Як звітувати за такими виплатами платнику ЄП (2%)?

Відповідно до пп. 297.5 ПКУ, платник єдиного податку, який здійснює на користь нерезидента – юрособи або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва на території України) будь-які виплати з доходів із джерелом їх походження з України, отриманим таким нерезидентом, здійснює нарахування та сплату податку з доходів нерезидента в порядку, розмірі та у строки, встановлені розділом III ПКУ.

Згідно з пп. «ґ» пп. 137.5 ПКУ, для суб’єктів господарювання - юридичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, щодо виплачених нерезиденту доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку, визначеному пп. 141.4 ПКУ, встановлено річний податковий (звітний) період). 

Декларацію подають за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року відповідно до пп. 49.18.3 ПКУ.

Так само зазначає ДПС в Одеській області.

В багатьох своїх консультаціях, наприклад, в ІПК ДПС у Вінницькій області від 25.02.2020 р. №778/ІПК/02-32-04-01 зазначала, що розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, здійснюється у додатку ПН до рядка 23 ПН декларації. Таким чином, за підсумками року платники ЄП подають декларацію та додаток ПН до неї.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (102.16): «Який порядок подання Податкової декларації з податку на прибуток підприємств ФОП, ФО, яка провадить незалежну професійну діяльність, або СГ (ЮО чи ФО підприємцем), який обрав спрощену систему оподаткування, у разі виплати доходів нерезиденту?».

ДПС відповідає, що такі особи повинні за підсумками податкового (звітного) року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем такого звітного (податкового) року, подавати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) із заповненням рядка 23 ПН та таблицю 1 додатка ПН як додаток до Декларації. Інші показники Декларації не заповнюються та інші додатки до Декларації (у т. ч. фінансова звітність) не подаються.

Подібної консультації для платників ЄП в ЗІР зараз немає. Але такий порядок заповнення декларації і додатка ПН стосується всіх неплатників податку на прибуток. Причому такий порядок не встановлений нормативними документами, а існує виключно на рівні консультацій податкової та застосовується фактично на практиці.

Разом з тим ми не знаємо про існування консультацій ДПС, де б вона викладала власний погляд на порядок заповнення декларації і додатку ПН для ситуації, коли підприємство перейшло на ЄП протягом звітного року. 

На наш погляд, потрібно розділяти період, коли підприємство перебувало на загальній системі і подавало декларацію за перший квартал 2022 року і наступний період, коли воно було вже платником ЄП (2%). На наш погляд, за період під час перебування на ЄП підприємство в декларації з податку на прибуток і в додатку ПН звітує тільки за період перебування на ЄП і не повинно зазначати показники першого кварталу. Причому в цій декларації воно не повинно відображати податок на доходи нерезидента, який воно сплачувало в першому кварталі 2022 року і за яким відзвітувало в декларації за перший квартал 2022 року.

В будь-якому разі, повторимо, ця ситуація нормативно не врегульована. 

Оскільки вона не врегульована чинним законодавством, на наш погляд, не може бути і якоїсь відповідальності за заповнення платником декларації і додатку так, як він вважав за доречне.

Але для уникнення непорозумінь рекомендуємо звернутися з цим питанням до ДПС, можливо, навіть отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024589
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.2024106
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202468
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202469
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024194