Головна Усі консультації Облік та звітність Звітність

Не відобразили витрати у фінзвітності за минулий рік: як правильно виправити?

Юрособа в 2021 році не відобразила витрати на отримані послуги. Помилку виявили в березні 2022 р. Як провести витрати минулого року в І кварталі 2022 року, без уточнення фінзвітності за 2021 рік?

У ситуації, що розглядається, у 2021 році не було відображено у фінзвітності акт на послуги, помилку виявили в березні 2022 року – після подання річної фінансової звітності. Це означає, що показники фінзвітності підприємства за 2021 рік були перекручені. Зазначена помилка порушує рахунки витрат і впливає на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) за звітний рік.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону про бухоблік господарські операції відображають в обліку в тому звітному періоді, в якому вони здійснені. Визнавати доходи і витрати потрібно саме в періоді їх виникнення цього вимагає принцип нарахування (ст. 4 Закону про бухоблік). Крім того, витрати відображають в періоді визнання доходу, для отримання якого вони були здійснені, або в періоді фактичного понесення, якщо їх неможливо прямо пов’язати з доходом (п. 7 П(С)БО 16). 

Таким чином, невідображені витрати потрібно визнати в тому періоді, до якого вони належать.

Згідно з п. 4 П(С)БО 6 помилку потрібно виправити шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, тобто в березні 2022 року слід зробити в обліку запис:

  • або Дт 441 Кт 631 – якщо в минулому році задекларований прибуток;
  • або Дт 442 Кт 631 – якщо в минулому році задекларований збиток.

Такі виправлення здійснюють на підставі бухдовідки, зазначевши факт і дату виправлення помилки, пояснюють причини, через які цієї помилки припустилися.

Виправлення помилок за попередні роки потребує повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 П(С)БО 6). Тобто потрібно скласти та подати нову фінзвітність за 2021 рік, так ніби помилки не було. 

У разі якщо підприємство захоче виправити помилку в 2022 році, то це призведе до  викривлення фінзвітності та фінрезультату до оподаткування не тільки за 2021 рік (занижені витрати, завищений фінрезультат), а й за 2022 рік (завищені витрати, занижений фінрезультат).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 64 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Звітність
Теги:
Витрати , Звітність , Фінансова звітність , Послуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 3

Новини по темі

Консультації по темі