• Посилання скопійовано

Яку юридичну силу мають електронні документи?

У одного контрагента передбачено ведення бухобліку в електронній формі. Акти про надання послуг надаються замовнику у електронній формі з ЕЦП з дотриманням вимог Закону про бухоблік.Чи повинен замовник вимагати акт на паперовому носії? Якщо ні, то чи буде документ враховуватися при відображенні витрат в обліку?

Електронний документообіг регулюється Законом «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 р. №851-IV (далі – Закон №851).

Відповідно до ст. 5 Закону №851  електронний документ   -  це  документ,  інформація   в  якому зафіксована у вигляді  електронних  даних,  включаючи  обов'язкові реквізити документа

Електронний документ   може   бути   створений,    переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.  Візуальною формою    подання    електронного    документа є відображення даних,  які він містить, електронними засобами (на екрані) або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.

Згідно з ст. 6 Закону №851   для   ідентифікації   автора   електронного   документа  може використовуватися електронний підпис.     

Відносини, пов'язані  з  використанням  електронних  цифрових підписів, регулюються Законом «Про електронний цифровий підпис».

У ст. 7 Закону №851 зазначено, що оригіналом електронного  документа  вважається  електронний примірник  документа  з  обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним   підписом   автора   або   підписом,  прирівняним  до власноручного   підпису   відповідно   до   Закону  «Про електронний цифровий підпис».

Правовий статус електронного документа та його копії визначено у ст.  8 Закону №851. Зокрема:

  • юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму;
  • допустимість електронного   документа   як   доказу  не  може заперечуватися виключно на підставі того,  що він  має  електронну форму;

 Електронний документ не може бути застосовано як оригінал:

1) свідоцтва про право на спадщину;

2) документа,  який  відповідно  до  законодавства  може бути створений лише в одному оригінальному  примірнику,  крім  випадків існування    централізованого   сховища   оригіналів   електронних документів;

3) у інших випадках, передбачених законом.

Отже, електронні документи мають таку ж юридичну силу для цілей обліку та оподаткування, як і паперові документи. Вимагати акт на паперовому носії немає законних підстав, адже електронний акт теж має юридичну силу. Для зручності роботи електронні докумнети можуть роздруковуватися на папері, але слід мати на увазі, що така роздруківка юридичною сили не має, якщо на ній немає такого обов'язкового реквізиту, як підпис особи, що приймала участь у здійсненні господарської операції.

Але при цьому сторони можуть за своєю згодою формувати і паперові документи у загальному порядку, з зазначенням всіх обов'язкових реквізитів відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566