Відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік, первинні документи мають містити такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні госпоперації.
Аналогічний перелік обов'язкових реквізитів первинних документів прописано у п. 2.4 Положення №88.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік, підставою для бухгалтерського обліку госпоперацій є первинні документи, які фіксують факти їх здійснення. Акт виконаних робіт (наданих послуг) фіксує здійснення госпоперації і свідчить про її закінчення.
Отже, такий реквізит, як «місце складання», зокрема і в акті виконаних робіт, у більшості випадків має відповідати саме місцю фактичного здійснення госпоперації.
Мінфін у листі від 26.08.2011 р. №31-08420-07-25/21247 наголошує, що у первинному документі достатньо зазначити назву населеного пункту, у якому його складено (відповідну адміністративно-територіальну одиницю — при здійсненні операції за межами населеного пункту або назву країни, якщо операція здійснюється за межами України).
В ситуації, що наведена у запитанні, місце фактичного виконання робіт знаходиться за межами митної території України. Як правило, місце виконання робіт вказується безпосередньо у тексті самого ЗЕД-контракту. Наприклад, предмет договору є проведення конференції, а місце проведення - м. Варшава, Республіка Польща.
В такому разі, на нашу думку, місце складання акту виконаних робіт повинне бути місцем виконання робіт.
Але, якщо акт не було складено безпосередньо після виконання робіт, місце його складання може бути іншим.
У запитанні зазначено, що обидва контрагенти (замовник і виконавець) є резидентами України. За таких обставин, сторони можуть скласти акт наданих послуг й на території України, скажімо, за місцем розташування (юридичною або фактичною адресою) сторони, яка надавала такі послуги. При цьому, вже у тексті акту виконаних робіт слід послатись на місце їх виконання. Не варто забувати, що податкові органи під час перевірки обов’язково приділяють увагу реальному наданню послуг, а саме це має підтверджувати зазначений первинний документ (акт).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити