• Посилання скопійовано

Знищувати первинні документи без експертизи їхньої цінності забороняється

У липні 2009 року у державного підприємства була перевірка КРУ, а податкової перевірки комплексної не було (лише вибіркова). Документи у підприємства зберігаються з 2002 року. Чи можна їх знищити (крім останніх трьох років), чи лише від перевірки КРУ?

Запитання: У липні 2009 року у державного підприємства була перевірка КРУ, а податкової перевірки комплексної не було (лише вибіркова). Документи у підприємства зберігаються з 2002 року. Чи можна їх знищити (крім останніх трьох років), чи лише від перевірки КРУ? Що для цього потрібно? Здати ці документи в міський архів, чи власна комісія може списати? Можливо Ви знаєте організацію яка цим займається? Чи просто наказ на власну комісію і можна знищувати? Як законодавчо це все оформити?

Відповідь:

Термін зберігання документів, які утворюються під час діяльності установ, підприємств та організацій затверджено наказом Мінюсту України від  12.04.2012 р.  №578/5. Однак склад і строки зберігання документів, що створюються в організаціях певної  галузі або сфері діяльності, визначаються відомчими (галузевими) переліками документів зі строками їх зберігання, які затверджуються відповідними державними органами, центральними органами та установами за погодженням з Державною архівною службою України (далі – Укрдержархів).


Але навіть якщо строки зберігання певних документів вже було перевищено, забороняється знищувати документи без попереднього проведення експертизи їхньої цінності. Експертиза цінності документів в організаціях здійснюється згідно з Порядком, затвердженим постановою КМУ від 08.08.2007 р. №1004. 

У Порядку №578/5 крім видів та строків зберігання документів, до деяких з них (як правило, бухгалтерських) наведено помітку про те, що вони передаються на експертизу лише після проведення за ними податкової перевірки. Це означає, що питання про їх архивацію або знищення (утилізацію) навіть не буде розглядатися експертною комісією без наявності документу про те, що період, за який ці документи було складено, пройшов податкову перевірку. Якщо її ще не було, то платник податків має право її замовити у власній ДПІ (заява платника про проведення в нього перевірки є однією з підстав для позапланової документальної податкової перевірки). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Чи є ТТН підтверджуючим документом для товарного обліку або документом, що підтверджує походження товару?
    ТТН може підтверджувати факт транспортування, але не саму покупку чи її вартість, а також витрати на придбання. ТТН не включені до переліку документів, що підтверджують походження товару
    14.07.20253162
  • Оформлення передачі готової продукції з давальницької сировини
    Ми як виконавець надали послуги з виготовлення продукції з давальницької сировини замовника. З замовником підписано акт виконаних робіт на вартість послуг з переробки та звіт про використання сировини. Чи потрібно додатково оформлювати акт приймання-передачі на готову продукцію? Яку ціну вказувати в цьому акті? Як правильно заповнити ТТН при перевезенні цієї продукції? Яку ціну зазначати в ній: вартість послуги, вартість продукції, чи не вказувати ціну взагалі?
    11.07.202572
  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025919
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251912
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025566