Вимоги законодавства щодо ТТН
ТТН — основний документ для перевезення вантажів автомобільним транспортом, який підтверджує сам факт переміщення вантажу, а також використовується для обліку товарно-матеріальних цінностей, розрахунків за перевезення та бухгалтерського обліку (ст. 1, ст. 48 Закону «Про автомобільний транспорт», пп. 1, 11.1 Правил №363).
Оформлення ТТН обов’язкове для всіх учасників транспортного процесу (крім фізичних осіб, які перевозять вантажі для власних потреб).
Відсутність ТТН під час перевезення вантажу автомобільним транспортом може призвести до штрафу для перевізника — 17 000 грн (абз. третій ч. 1 ст. 60 Закону №2344).
Акт виконаних робіт є підтвердженням факту виконання робіт (виготовлення, монтажу, доставки), але не є транспортним документом і не містить обов’язкових реквізитів, передбачених для ТТН. ТТН потрібна незалежно від того, чи зазначені транспортні витрати в акті, оскільки саме ТТН підтверджує переміщення вантажу і є підставою для списання ТМЦ, а також для обліку виконаних транспортних робіт.
Таким чином, ТТН обов’язкове для підприємства виконавця, яке здійснювало перевезення металоконструкцій. Тож виконавець зобов’язаний складати ТТН при автомобільному перевезенні металоконструкцій. Але чи зобов’язаний виконавець надавати ТТН замовнику?
Чи зобов’язаний виконавець надавати ТТН замовнику?
У розглядуваній ситуації укладено договір на виконання робіт (виготовлення та монтаж), а не окремий договір на перевезення. Доставка є лише частиною загального зобов'язання за договором підряду.
Тож за договором підряду передається результат виконаних робіт, а не окремі складові витрат, понесених на виконання робіт. Тому за загальним правилом, окремо надавати замовнику ТТН не потрібно.
Але надання ТТН чи її копії може передбачатися договором підряду, з метою підтвердження понесених витрат на виконання договору. Окрім того, ТТН може бути потрібна, залежно від особливостей кожної конкретної ситуації. Наприклад, за договором може передбачатися, що виконавець продає замовнику металоконструкції, а потім їх монтує, тобто, монтує вже металоконструкції, які є власністю замовника. В такому разі доставлені металоконструкції слід передати замовнику.
В цих випадках ТТН буде обов’язковою.
Висновки:
1. ТТН обов’язкова для перевезення: Підприємство, що здійснює перевезення металоконструкцій автомобільним транспортом, мусить оформлювати ТТН, оскільки це основний документ, який підтверджує переміщення вантажу та потрібен для обліку;
2. ТТН не завжди надається замовнику: Якщо доставка є частиною договору підряду, виконавець не зобов’язаний надавати ТТН замовнику, оскільки передається результат робіт, а не окремі витрати;
3. Надання ТТН залежить від умов договору: ТТН може вимагатися, якщо договір передбачає передачу металоконструкцій у власність замовника або підтвердження транспортних витрат.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись