• Посилання скопійовано

ТТН при евакуації авто

Підприємство здійснює діяльність з евакуації вантажних автомобілів з автошляхів тощо за заявкою замовника (вантажоодержувача). Хто вважається вантажовідправником у цьому випадку і має виписувати ТТН? Яку масу брутто слід зазначати: лише евакуйованого автомобіля чи загальну масу евакуатора з евакуйованим автомобілем?

Розберемося, хто є вантажовідправником. За визначенням ст. 1 Закону «Про автомобільний транспорт», вантажовідправником є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.

При евакуації несправного (або після ДТП) вантажного автомобіля «вантажем» є сам евакуйований автомобіль. За загальним правилом, його надає перевізнику (евакуатору) власник / користувач цього авто, тобто замовник послуги евакуації. Саме він і є вантажовідправником, а тому, за загальним правилом, і зобов’язаний оформити ТТН (ст. 48 та ч. 2 ст. 51‑1 Закону«Про автомобільний транспорт»). Евакуатор – це перевізник, а не вантажовідправник.

Тепер щодо того, хто виписує ТТН. Обов’язок оформити ТТН покладено «виключно на вантажовідправника» (ст. 1, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Вище ми з’ясували, що вантажовідправником є замовник евакуації. Тому ТТН має виписувати замовник евакуації (власник/користувач евакуйованого автомобіля).

Такий висновок випливає із аналізу норм Закону «Про автомобільний транспорт». Але подеколи його може бути проблематично впровадити на практиці. Наприклад, під час евакуації автомобіля замовника може не бути в місці евакуації. Тож працівник евакуатора може завантажувати автомобіль самостійно. В такому разі підприємство евакуатор буде фактично і вантажовідправником.

Або ж замовником може бути звичайна фізособа, яка не є спеціалістом з заповнення ТТН, тому може відмовитися складати ТТН. Тим паче, що до фізособи не можуть бути застосовані якісь санкції в разі відсутності ТТН. Тому в цих двох останніх випадках, на наш погляд, вантажовідправником може виступати підприємство евакуатор, яке й випише ТТН.

Але для уникнення непорозумінь може бути доречним звернутися за консультацією з цього питання до Мінрозвитку та/чи Державної служби України з безпеки на транспорті.

Варто зазначати, що схоже питання розглядалося в ІПК ДПСУ від 15.04.2025 р. №2046/ІПК/99-00-21-02-02 ІПК, де виснували, що це питання не входить до компетенції ДПСУ, а тому доцільно звертатися до Мінінфраструктури (зараз - Мінрозвитку) та Мінфіну.

Зазначимо окремо, яку масу зазначати у графі «маса брутто».

У формі ТТН (додаток 7 до Правил №363) для транспортного засобу зазначаються:

  • «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто» (в рядку «Відомості про транспортний засіб);
  • «маса брутто» (в розділі «Відомості про вантаж», графа 11 таблиці).

Рекомендації щодо заповнення, серед іншого, цих показників наведені в Інформаційній довідці Мінрозвитку та Державної служби України з безпеки на транспорті, яку можна подивитися тут.

Виходячи з цих рекомендацій:

  • «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто» – це сумарна вага евакуатора разом з евакуйованим автомобілем;
  • «маса брутто» – це вага самого вантажу, тобто евакуйованого автомобіля (з урахуванням того, що всередині нього може бути власний вантаж).

Отже, у ТТН:

  • у полі «маса брутто» проставляється вага евакуйованого автомобіля;
  • у полі «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто» – сума ваги евакуатора та евакуйованого автомобіля.

Висновки:

  • Вантажовідправник при евакуації: Вантажовідправником є замовник евакуації (власник/користувач евакуйованого автомобіля), який, за загальним правилом, виписує ТТН. У разі відсутності замовника чи його неспроможності оформити ТТН, вантажовідправником може виступати підприємство-евакуатор;
  • Оформлення ТТН: Обов’язок виписувати ТТН покладено на вантажовідправника. Якщо замовник не може цього зробити, підприємство-евакуатор може взяти на себе цю функцію, але краще уточнити у Мінрозвитку чи Укртрансбезпеки;
  • Маса в ТТН: У графі «маса брутто» зазначається вага евакуйованого автомобіля, а в полі «загальна вага/маса з вантажем та маса брутто» – сумарна вага евакуатора разом з евакуйованим автомобілем.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • ТТН при евакуації авто
    Підприємство здійснює діяльність з евакуації вантажних автомобілів з автошляхів тощо за заявкою замовника (вантажоодержувача). Хто вважається вантажовідправником у цьому випадку і має виписувати ТТН? Яку масу брутто слід зазначати: лише евакуйованого автомобіля чи загальну масу евакуатора з евакуйованим автомобілем?
    Сьогодні 16:1612
  • Що робити, якщо первинні документи за 2018 - 2024 роки надійшли в бухгалтерію в 2025 році?
    Підприємство оплачувало та придбавало матеріали, МНМА, ОЗ, але документи в бухгалтерію не надійшли. Ці документи за 2018-2024 роки. Надійшли в 2025 році. Як тепер це проводити?
    22.04.2025577
  • Оформлення актів виконаних робіт з перевезення палива: деталізація маршруту
    ТОВ займається оптовою торгівлею паливом і має власний транспорт для перевезення небезпечних вантажів. Чи треба детально прописувати весь маршрут доставки палива в актах виконаних робіт з перевезення, чи достатньо зазначити "транспортні послуги згідно з ТТН" і номер автомобіля? Які податкові ризики виникають у разі відсутності детального опису маршруту в акті?
    15.04.202525
  • Постачальник відмовляється складати ТТН: як діяти?
    Що робити, якщо постачальник завантажує товар в автомобіль, але надає лише накладну на товар і відмовляється складати та надавати ТТН?
    14.04.20252 3402
  • Як в Акті наданих послуг відображати дату складання?
    Чи є чітка вимога, в якомі місці в акті наданих послуг вказувати дату складання акту? Чи можна вважати датою складання акту дати, вказані під підписами відповідальних осіб, які підписали акт? Якщо дата не вказана в друкованому акті, чи можна її проставити від руки?
    11.04.20252 0602