• Посилання скопійовано

Визначаємо дату складання первинних документів

Раніше первинні документи складали під час проведення госпоперації або безпосередньо після її закінчення. Чи існує тепер така умова складання первинних документів і чим це регламентовано? Яка відповідальність за порушення?

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону №996, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

На цьому також наголошує Мінфін у своєму листі  від 14.12.2021 р. №41010-06-5/38675.

Приклад.

ТОВ 1 відвантажило товар ТОВ 2. Умови відвантаження: Перевізник забрав товар у постачальника ТОВ 1 - 12.12.2024 р., а доставив 13.12.2024 р. Відповідно до умов договору право власності і всі ризики переходять покупцю ТОВ 2 на складі. Тобто ТОВ 1 складе видаткову накладну саме 13.12.2024 р. Тож в цьому випадку сама логіка документування залишається. Іншою датою відвантаження не зробиш, адже саме від правильності оформлення документів залежить податковий кредит у покупця та його витрати.

Щодо виконання робіт, надання послуг ситуація схожа. У нас є умови договору, на які ми і орієнтуємося.

Поняття штрафу в цьому випадку більше стосується безпосередньо обчислення податків.

Адже відповідно до пп. 44.1 ПКУ, платники податків для цілей оподаткування ведуть облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування або податкових зобов’язань, на підставі:

  • первинних документів;
  • регістрів бухгалтерського обліку;
  • фінансової звітності;
  • інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Тому помилки в первинних документах під особливим прицілом податківців. Адже саме за даними первинних документів підтверджується або спростовується реальність операції і, серед іншого, правомірність включення у витрати госпдіяльності. Неправильні початкові дані можуть призвести до завищення або заниження розміру податків. Фінансова санкція в цьому випадку визначатиметься ПКУ.

Зауважимо, в період дії воєнного стану і до його закінчення при самостійному виправленні помилки штрафи та пеня не застосовуються (див. пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ), як і при виявленні її документальною перевіркою за умови, що протягом 30 календарних днів з дня наступного отримання ППР сума зобов’язань за результатами документальної перевірки буде сплачена (детальніше див. в пп. 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

***

Читайте також:  Які штрафи чекають підприємство за помилки у бухобліку?

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Як безпечніше складати акти наданих послуг: один в кінці чи кілька протягом строку виконання?
    Постачальник рекламних послуг ФОП у договорі з ТОВ на загальних підставах прописав пункт:" Терміни проведення робіт - один календарний рік з моменту оплати на банківські реквізити виконавця". Дія договору з 01.05.2025 по 30.04.2026 рр. Акт він планує робити один за весь рік праці 30.04.2026 р. Чи може ТОВ, платник ПДВ та податку на прибуток, погоджуватися з такими умовами? Чи безпечно буде для ТОВ, якщо воно погодиться на два акти: один у кінці 2025 року, а другий - у квітні 2026 року?
    13.05.202522
  • Як надати копії дозвільних документів та/або звіту про використання води за формою № 2ТП-водгосп (річна)?
    Як платник податків, який подає податкову декларацію з рентної плати в електронному вигляді, може надіслати копії дозвільних документів та/або звіту про використання води за формою №2ТП-водгосп (річна)?
    08.05.202532
  • Як правильно писати в документах - ТОВ чи ТзОВ?
    Чи має значення як в документах писати: ТОВ чи ТзОВ? Контрагент стверджує це різне і не підписує документи
    06.05.20252 002
  • Чи можна скорочувати назву посади в первинних документах?
    Чи допускається скорочення повної назви посади при візуванні документів, зокрема, чи достатньо зазначити "Головний інженер" замість повної назви "Головний інженер виробничого відділу з фасування ЗЗР" у прибутковій накладній?
    06.05.20252 725
  • Скорочені назви в ТТН
    Чи обов’язково у ТТН у графі "місце складання" вказувати повну адресу, чи достатньо лише населеного пункту? Чи є порушенням скорочене зазначення організаційно-правової форми у найменуваннях сторін? Чи допускається запис у графі "Водій" лише прізвища та ініціалів? Чи є помилкою частковий запис маси брутто словами? Чи можуть такі заповнення ТТН призвести до штрафів?
    06.05.20252 160