• Посилання скопійовано

Не провівши в обліку акт виконаних робіт, бухгалтерові варто скласти довідку

Підприємство оформило із підрядником акт виконаних робіт 31.08.13 р., але бухгалтер забув цей акт провести по обліку в серпні і зробив це у вересні. Чи потрібно при цьому оформляти бухгалтерську довідку? Якщо потрібно, то який повинен бути зміст цієї довідки?

Дійсно, згідно із Методрекомендаціями № 356 (1) , для виправлення деяких бухгалтерських помилок варто складати бухгалтерську довідку. Виходячи з п. 9 Методрекомендацій № 356, такий документ варто складати у випадках, коли бухгалтерські помилки було зроблено раніше і внаслідок цього було перекручено показники бухгалтерських регістрів, в яких певні операції підсумовуються, наприклад, за місяць або квартал. Так само бухгалтерську довідку слід скласти, якщо така помилка призвела до перекручення даних про діяльність підприємства (за підсумком у регістрах, журналах, фінансовій звітності тощо) за минулі роки. 

--------------------(1)-----------------

Наказ МФУ „Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку” від 29.12.2000 р. № 356

-----------------------------------------


У вашому випадку, оскільки акт було проведено по обліку в межах кварталу, на думку автора, таку довідку можна було і не складати – все ж таки фінансові показники діяльності підприємства розраховуються за підсумками кварталу і до перекручення даних фінансової звітності справа не дійшла. Але, якщо підприємство-замовник і підрядник є платниками ПДВ, і такий акт було оформлено раніше, ніж була здійснена оплата за ним, то дата проведення такого акту в бухгалтерському обліку має велике значення. Не менше значення має цей акт в такому разі і для визначення строку позовної давності. Тож, хоча загалом бухгалтерська довідка є самостійним документом, на підставі якого здійснюється кореспонденція рахунків (яку не зробиш за жодним іншим первинним документом, чого не відбувається у наведеному у запитанні випадку), в неї є ще одна функція – нагадати бухгалтеру, що саме і чому саме так було зроблено. Отже, навіть при запізнілому проведенні бухгалтерського документу, варто скласти відповідну довідку. 

Форму бухгалтерської довідки затверджено тим самим наказом, що і Методрекомендації № 356. В них також зазначено, що зазвичай бухгалтерська довідка оформлюється в форматі А6. Але це не є обов’язковим, і за потреб, вона може бути оформлена і в більшому форматі, наприклад, А4. П. 9 Методрекомендацій № 356 передбачає складання бухгалтерської довідки чорнилами або пастою кулькових ручок тощо темного (для зазначення сторно - червоного) кольору. Але, на думку автора, і це не є жорсткою нормою і бухгалтерську довідку можна і надрукувати (для зазначення сторно – суми зазначаються у дужках). Але її обов’язково слід підписати як виконавцю, так і головному бухгалтеру підприємства (завірення печаткою цієї форми не передбачено). Окрім іншого, в ній має бути зазначено дату її складання (яка має збігатися із датою виправлення помилки). 

В таблиці бухгалтерської довідки зазначаються: 

- порядковий номер запису (рядка);

- зміст операції (тобто, що саме і як виправляється);

- дебет та кредит рахунків бухгалтерських проведень, що виникають внаслідок виправлення помилки. В цьому випадку їх буде два, отже, рядків також буде два: на суму витрат і зобов’язання перед підрядником, визнаних за актом (наприклад, якщо йшлося про поточний ремонт офісу: Дт 92 Кт 631), і суму ПДВ у вартості таких робіт (Дт 641/ПДВ Кт 631); 

- сума за проведеними операціями.  

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Підприємство використовує орендовані та власні авто: коли потрібна ТТН, а коли - подорожній лист?
    Виробниче підприємство у госпдіяльності використовує орендовані вантажні та легкові авто як для власних потреб, так і для перевезень ТМЦ стороннім організаціям. Які реквізити є обов’язковими для подорожнього листа? Чи обов’язково має бути підпис та печатка контрагента на ТТН та подорожньому листі? Хто може проводити медичний та технічний контроль? Які штрафні санкції за відсутності посади механіка та медсестри?
    07.05.20241 7771
  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024311
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024584
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.2024100
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024132